Mit 4: Noszenie, kołysanie, przytulanie to złe postępowanie. „[…] nie noś dziecka, bo się przyzwyczai, bo będzie miało krzywy kręgosłup albo później zacznie chodzić”.
Bycie blisko mamy jest uwarunkowane biologicznie i każde dziecko się tego domaga. Noszenie to bliskość i bezpieczeństwo.
Dziecko powinno czuć, że mama czy tata jest blisko, że kocha, dotyka, tuli czy kołysze. Pozostawienie dziecka samotnie niekorzystnie wpływa na jego rozwój.
Mit 5: Noworodka należy wykąpać zaraz po porodzie, a później kąpać codziennie.
W ostatnim czasie zmieniły się procedury dotyczące kąpieli. Dzieci rodzą się z naturalną ochroną skóry tzw. mazią płodową, która chroni je przed zakażeniami a także posiada właściwości immunologiczne. Stanowi ona naturalną barierę ochronną. Dlatego nie powinno się jej zmywać.
Według współczesnych zaleceń dziecko należy kąpać według potrzeby. Nie ma potrzeby kąpać go codziennie.
- Rodzicielstwo ma największą moc, kiedy jest świadome i rozsądne. Wtedy daje rodzicom nie tylko pełnię szczęścia, ale też dużo spokoju. Moja rada dla rodziców – obserwujcie swoje pociechy, słuchajcie siebie jako rodziców nawzajem, wierzcie w swoje umiejętności i wspierajcie się na każdym kroku. Zaręczam, że wasze maleństwo nie tylko będzie to widzieć i słyszeć, ale przede wszystkim będzie to czuć - podkreśla położna Janina Frączek.
„Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest też podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Głosy na nominowane położne można oddawać do 31 grudnia 2020 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info