Świece, znicze i spirale
Jednym z wielu sposobów na komary są świece, znicze i spirale. Dostępność tych produktów jest ogromna. Świece, znicze, lampioniki czy spiralki mają zasadę działania zbliżoną do tej, na której oparte są wkłady elektryczne. Różnica polega na sposobie podnoszenia temperatury potrzebnej do uwolnienia nielubianego przez komary aromatu.
Świece i inne tego typu wyroby po prostu się podpala. Działają dotąd, dokąd w ich wnętrzu znajduje się parafina. Czas jej wypalania zależy od jakości produktu, jego wielkości i okresu, przez który pozostaje on zapalony. Z zasady są to odstraszacze przeznaczone do stosowania na zewnątrz (przed wejściem do domu, w ogrodzie, itp.). Ich skuteczność oceniana jest różnie. Zresztą podobnie, co wszystkich pozostałych gotowych specyfików na komary.
Kwiaty odstraszające komary
Ogrodnicy i hobbyści wiedzą też doskonale po co sadzi się znane powszechnie pelargonie. Rośliny te nie tylko pięknie zdobią od zewnątrz nasze balkony i okna, ale także są swoistą zaporą dla komarów. Wydzielają bardzo nielubiane przez nie zapachy, których my sami przeważnie nie wyczuwamy.
Komary nie lubią zapachu cebuli i czosnku
Właściwości odstraszające komary ma wiele roślin oraz niektóre produkty spożywcze. By uniknąć obecności tych owadów w domu, czasami wystarczy postawić na parapecie okiennym spodek z plastrami cebuli lub czosnku. Podobnie działają zielone liście pomidorów.
Olejki eteryczne do walki z komarami
Dobrym domowym sposobem walki z komarami są też olejki eteryczne – zwłaszcza waniliowy, cynamonowy i bazyliowy. Można smarować nimi ciało lub uwalniać zapachy poprzez podgrzewanie. Z pewnością nie zaszkodzi nam również przyjmowanie w okresie letnim witaminy B6. Po jej dostarczeniu do organizmu ludzkie ciało zaczyna wydzielać pot o charakterze nieopowiadającym komarom.