5 z 11
W regeneracji mózgu oraz odstresowaniu się pomoże także...
fot. racorn/123rf.com

Krótka drzemka

W regeneracji mózgu oraz odstresowaniu się pomoże także krótka drzemka w ciągu dnia. Nie powinna ona jednak trwać dłużej niż 30 minut, ponieważ po tym czasie nasz mózg może wejść w głębszą fazę snu i wybudzenie się z niej spowoduje odczuwanie rozbicia, dezorientacji i jeszcze silniejszego zmęczenia.

6 z 11
Oksytocyna i dopamina wydzielane w czasie stosunku wpływają...
fot. deagreez/123rf.com

Systematyczny seks

Oksytocyna i dopamina wydzielane w czasie stosunku wpływają na tworzenie się nowych komórek oraz połączeń nerwowych w mózgu. Uwalniana jest również serotonina, która jest ważnym neuroprzekaźnikiem w mózgu, a odpowiada również za kontrolę nastroju oraz zasypianie. Seks dostarcza także dawkę aktywności fizycznej, a wydzielane w jego trakcie inne hormony wpływają na poprawę humoru i ogólnego samopoczucia.

7 z 11
Mózg, mimo niewielkich rozmiarów, do prawidłowego...
fot. yuliaff/123rf.com

Właściwa dieta

Mózg, mimo niewielkich rozmiarów, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dużej dawki energii, którą czerpie z pożywienia jakie mu dostarczamy. Ważne więc, abyśmy karmili go odpowiednimi składnikami, które pozwolą mu się zregenerować i właściwie pracować. Przede wszystkim potrzebuje on kwasów omega-3, zawartych w tłustych rybach morskich oraz składników takich jak luteina, azotany, witamina K i foliany, które znajdziemy w zielonych warzywach liściastych.

Głównym "paliwem" dla mózgu są również cukry, które powinniśmy jednak czerpać z owoców, a nie produktów dosładzanych białym cukrem. Należy także unikać produktów przetworzonych, zawierających tłuszcze nasycone. Dietę dla mózgu wzbogacą orzechy, migdały, kakao i gorzka czekolada, które wspomagają pamięć i koncentrację. Złagodzić stres i zregenerować mózg pomogą także zioła takie jak żeń-szeń, ashwagandha czy maca, które wzmacniają organizm w czasie wysiłku umysłowego i fizycznego. Zwiększają one odporność organizmu zarówno na patogeny, jak i na stres, a także wpływają na poprawę samopoczucia.

Warto też pamiętać o witaminie D, która chroni neurony poprzez usuwanie blaszek amyloidowych pojawiających się w chorobie Alzheimera. Prawidłowy poziom witaminy D zapobiega demencji i zaburzeniom poznawczym, a znajdziemy ją w żółtkach jaj, wątróbce, serach czy rybach takich jak makrela, tuńczyk, łosoś. Należy pamiętać, że witamina ta jest aktywowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, dlatego w okresie jesienno-zimowym należy ją suplementować.

8 z 11
W prawidłowym funkcjonowaniu mózgu pomaga również...
fot. wavebreakmediamicro/123rf.com

Relacje społeczne

W prawidłowym funkcjonowaniu mózgu pomaga również utrzymywanie więzi społecznych. Spotykanie się z przyjaciółmi, rozmowa z bliskimi czy wspólne wyjście na miasto zapobiega wystąpieniu demencji oraz stymuluje wydzielanie neuroprzekaźników w mózgu takich jak endorfiny i oksytocyna. Hormony te pozytywnie wpływają na nastrój i pozwalają w pełni cieszyć się życiem.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Kasia Tusk w kuchni ma drabinę. Czy to element wystroju?

Kasia Tusk w kuchni ma drabinę. Czy to element wystroju?

Modelka, która zawróciła w głowie jednemu z najpotężniejszych mężczyzn na świecie

O TYM SIĘ MÓWI
Modelka, która zawróciła w głowie jednemu z najpotężniejszych mężczyzn na świecie

Najlepsze stylizacje Melanii Trump. Tak zapisuje się w pamięci Amerykanów i świata

Najlepsze stylizacje Melanii Trump. Tak zapisuje się w pamięci Amerykanów i świata

Zobacz również

Ona starsza od niego o 41 lat? Takie historie u polskich gwiazd! Pary z różnicą wieku

Ona starsza od niego o 41 lat? Takie historie u polskich gwiazd! Pary z różnicą wieku

Gwiazdy żegnały Elżbietę Zającównę.  Odeszła "sarenka o wielkich oczach..."

Gwiazdy żegnały Elżbietę Zającównę. Odeszła "sarenka o wielkich oczach..."