Poinformuj bliskich, że rzucasz palenie
Zobowiązania podjęte przed innymi są bardziej wiążące. Jeśli powiesz innym o tym, że rzucasz palenie, możesz poprosić ich o wsparcie. Poza tym będzie ci głupio się poddać. Możesz też znaleźć kogoś, kto zdecyduje się rzucać palenie razem z tobą.
Określ swoje przyzwyczajenia związane z paleniem
Poznaj wroga, by się go pozbyć. Przez co najmniej kilka dni obserwuj swoje palenie - zapisuj każdego wypalonego papierosa, uwzględniając w notatkach godzinę i okoliczności, w których po niego sięgnąłeś. Przypatrz się także swoim odczuciom bezpośrednio przed, w trakcie i tuż po paleniu. Również je odnotuj. Po kilku dniach takich notatek, będziesz w stanie na ich podstawie określić swoje przyzwyczajenia związane z paleniem.
Wymyśl nowe nawyki
Mając wiedzę o tym, w jakich okolicznościach palisz najczęściej, będziesz mógł opracować nowe nawyki, którymi zastąpisz obecne, wiążące się z paleniem. Może pora na ćwiczenia fizyczne, zamiast oglądać telewizję z papierosem w ustach?
Ustal dzień "0"
Niech to będzie konkretna data - od tego dnia zupełnie przestajesz palić papierosy. Przed tym dniem przygotowuj się do tego psychicznie i fizycznie. Jeśli masz taką możliwość, na dzień "0" i pierwsze dni po nim, weź urlop.