Aloes na oparzenie słoneczne
Miąższ i sok z aloesu to jeden z najbardziej polecanych środków na oparzenia słoneczne. Charakteryzuje się on działaniem regenerującym, nawilżającym i łagodzącym.
Rekomendowanym rozwiązaniem jest zakup naturalnego żelu aloesowego zamiast używania świeżej rośliny, ponieważ domowy środek może nie działać, a wręcz podrażniać skórę.
Glinka kosmetyczna na oparzenie słoneczne
Glinki kosmetyczne to przydatny środek łagodzący skutki poparzenia słońcem ze względu na neutralne lub lekko zasadowy odczyn pH. Dzięki bogactwu związków mineralnych (m.in. krzem, fosfor, żelazo, potas, magnez, wapń, cynk) działają przeciwzapalnie i wspomagają regenerację skóry.
Porcję glinki w proszku wystarczy wymieszać z odrobiną wody, a jeszcze lepiej – hydrolatu (np. z aloesu, nagietka, oczaru) i nałożyć na ciało.
Oczar wirginijski na oparzenie słoneczne
Oczar wirginijski to krzew o kwiatach cenionych zwłaszcza w kosmetyce. Ze względu na rodzaj zawartych substancji aktywnych sprawdzają się one zarówno w przypadku stanów zapalnych skóry, jak i popękanych naczynek czy wybroczyn spowodowanych oparzeniami słonecznymi.
Warto poszukać kremów i maści z wyciągiem z tej rośliny. Łatwo dostępne i wygodne w użyciu są hydrolaty z oczaru w formie sprayu.
Nagietek lekarski na oparzenie słoneczne
Nagietek lekarski to źródło związków aktywnych o szerokim spektrum działania, które wykazują m.in. właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i wspomagające regenerację skóry. Nadaje się nawet dla dzieci, choć nie powinny sięgać po niego osoby uczulone na tę roślinę.
Ze świeżych lub suszonych kwiatów nagietka można przygotować napar i nacierać nim oparzoną skórę – lub kupić w aptece niedrogą gotową maść nagietkową.