Umieść budzik daleko od łóżka
Umieszczenie budzika poza zasięgiem ręki to skuteczna metoda, aby wstać i go wyłączyć – a to jest najtrudniejsze. Jeżeli wyprostujemy nasze ciało i wyjdziemy z łóżka w celu wyłączenia budzika, to już mamy sukces. Tylko pamiętajcie, aby nie położyć się ponownie - wówczas wszystko pójdzie na marne. Nowoczesna technologia sprzyja śpiochom.
Na rynku dostępne są specjalne, uciekające budziki, które mają wbudowane kółka. Urządzenie świetnie omija przeszkody i nie przestaje dzwonić, dopóki nie zostanie złapane i wyłączone. Taka pobudka jest lepsza niż poranna kawa.
Zapomnij o funkcji drzemki w telefonie
Funkcja drzemki w budzikach nie pomaga w porannym wstawaniu. Wręcz przeciwnie – bardzo źle działa na organizm. Nasze ciało nie regeneruje się podczas 15-minutowej drzemki tak jak podczas głębokiego snu.
Dodatkowo drzemka może być przyczyną spotęgowania negatywnych emocji. Nic przecież tak nie denerwuje jak ktoś lub coś, co chwilę cię budzi.
Dobierz odpowiedni dźwięk budzika
Odpowiedni dźwięk budzika ma znaczenie przy porannym wstawaniu. Nie może on być zbyt delikatny, ani za bardzo denerwujący. Przecież chcemy wstać w dobrym humorze.
Wybierzmy sobie energetyzującą muzykę. Najlepsze są dzwonki, których tempo i głośność przyspieszają stopniowo.
Wykorzystaj fazy snu, aby wstać z poczuciem wyspania
Każdy chyba słyszał o fazach snu. Układają się one mniej więcej w 90-minutowe cykle. Tak więc prawidłowy sen powinien dzielić się na etapy: lekkiego, głębokiego oraz etap, w którym śnimy.
Najlepszą fazą do pobudki jest faza z lekkim snem. Dosyć ciężko będzie nam trafić w odpowiednią fazę, podczas której warto wstać. Z pomocą znów przyjdą nam nowoczesne technologie: aplikacje i urządzenia do monitorowania snu. Analizują one nasze: ruchy, dźwięki i tętno w nocy, a rano budzą nas wtedy, kiedy sen jest najlżejszy.