Niemcy - piłowanie kłody
Kłoda jest symbolem pierwszej przeszkody, która pojawia się w małżeństwie. Dlatego, zgodnie ze zwyczajem, podczas wesela młodzi mają za zadanie wspólne przepiłowanie pniaka na pół. Tym sposobem zapewniają sobie szczęście i umiejętność radzenia sobie z trudnościami.
Rosja - Kto zostanie głową domu?
Sympatyczny zwyczaj ślubny odnajdziemy w Rosji, kraju słynącym z nietypowych sesji ślubnych. Aby ustalić, kto będzie rządził w domu, parze młodej podaje się korowaj - rodzaj dekorowanego kołacza, wykonanego z mąki pszennej lub żytnej. Osoba, która odgryzie największy kawałek, będzie głową rodziny. Uwaga - nie wolno pomagać sobie rękami! Po ustaleniu domowej hierarchi, korowaj dzielony jest między gości.
Francja - miłosny napój z nocnika
Francję kojarzymy z szykiem i wysublimowaniem. Suknie ślubne od najlepszych projektantów, ptysiowe torty ślubne i wesele w pałacu. W ten stereotypowy obrazek trudno wpisać tradycję, która wciąż popularna jest w rozmaitych regionach Francji. Pod koniec wesela państwo młodzi dostają do wypicia napój... podawany w nocniku. Na ten nietypowy drink zazwyczaj składają się zlewki alkoholi, rozpuszczona czekolada i resztki ciasta.
Indonezja - zakaz wychodzenia do toalety
Zostańmy jeszcze chwilę w klimatach nocnikowych. Plemię Tidong, żyjące na indonezyjskiej wyspie Borneo, pielęgnuje zwyczaj zakazujący świeżo poślubionym małżonkom wychodzenia do toalety przez 3 dni i 3 noce po ślubie. Dlatego też rodziny państwa młodych pilnują, aby nowożeńcy jak najmniej jedli i pili podczas wesela. Złamanie tej tradycji może przynieść obu rodzinom olbrzymiego pecha.