9 z 16
Ze względu na bardzo napiętą sytuację polityczną i...
fot. Pixabay

Demokratyczna Rapublika Konga - ostrzeżenie 3 stopnia

Ze względu na bardzo napiętą sytuację polityczną i zagrożenie bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Demokratycznej Republiki Konga.

W Kinszasie, Lubumbashi i innych większych miastach może dochodzić do groźnych demonstracji, zamieszek i starć ze służbami bezpieczeństwa z powodu odłożenia wyborów powszechnych (pierwotnie planowanych na 27 listopada 2016 r.). Istnieje duże prawdopodobieństwo występowania ograniczeń w transporcie lądowym i lotniczym oraz telekomunikacji.

W prowincjach północno-wschodnich i wschodnich oraz na obszarach przy granicy z Republiką Środkowoafrykańską ogólny poziom zagrożenia jest bardzo wysoki. Dochodzić tam może do starć sił rządowych z uzbrojonymi grupami, napadów rabunkowych, porwań i zamieszek.

W prowincjach Kasai Środkowe i Kasai Wschodnie, w tym zwłaszcza w okolicy miasta Kananga, aktywne są uzbrojone grupy działające pod szyldem Kamuina Nsapu, które dopuszczają się zabójstw oraz porwań cudzoziemców. Podróżowanie do tych prowincji może wiązać się z realnym zagrożeniem życia.

Obywatelom polskim, przebywającym w DRK pomimo powyższego ostrzeżenia, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zgromadzeń publicznych i przemieszczania się wewnątrz kraju oraz stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. Zaleca się śledzenie na bieżąco sytuacji w DRK i dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

10 z 16
Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza...
fot. Pixabay

Turcja - ostrzeżenie 2 topnia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza podróże do wschodniej i południowo-wschodniej Turcji oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów kraju.

W prowincjach położonych na wschodzie i południowym wschodzie Turcji, w tym na granicy z Syrią i Irakiem, prowadzone są działania zbrojne. Na obszarze całej Turcji utrzymuje się wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi. Ponadto od 21 lipca 2016 r. w całym kraju obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony po próbie zamachu stanu.

W związku z przeprowadzonym 16 kwietnia 2017 r. ogólnokrajowym referendum w sprawie zmiany konstytucji, na terenie całego kraju organizowane mogą być wiece, zebrania i demonstracje o charakterze masowym.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim przebywającym w Turcji:

- zachowanie szczególnej ostrożności;

- unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych, demonstracji, zbiegowisk;

- nieprzebywanie bez potrzeby w pobliżu gmachów użyteczności publicznej, lokali wyborczych oraz miejsc stacjonowania policji i wojska.

W sytuacjach zagrożenia należy bezwzględnie przestrzegać i stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych. Podczas podróży po Turcji należy zawsze posiadać przy sobie paszport. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa w środkach masowego przekazu oraz na stronach internetowych urzędów w Ankarze oraz Stambule, jak również dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

11 z 16
W związku z utrzymującą się niestabilną sytuacją...
fot. Pixabay

Algieria - Ostrzeżenie 3 stopnia

W związku z utrzymującą się niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w regionie i wysokim zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Algierii.

Przed planowanymi na maj 2017 roku wyborami parlamentarnymi nie można wykluczyć wzrostu napięcia politycznego. Możliwy jest również wzrost aktywności ugrupowań terrorystycznych i zakrojone na dużą skalę operacje algierskich sił bezpieczeństwa.

MSZ zaleca w szczególności całkowitą rezygnację z podróży do położonego na wschód od Algieru regionu Kabylia, miasta Konstantyna i jego okolic, obszarów na południe od miejscowości Adrar, a także na tereny przy granicach z Libią, Mali, Marokiem, Mauretanią, Nigrem i Tunezją.

Obywatelom polskim przebywającym w Algierii zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zgromadzeń publicznych, bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i stosowanie się do zaleceń władz miejscowych. MSZ apeluje również o rejestrację podróży w systemie Odyseusz.

12 z 16
W związku z utrzymującym się wysokim zagrożeniem...
fot. Pixabay

Pakistan - ostrzeżenie 3 stopnia

W związku z utrzymującym się wysokim zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza podróżowanie do Islamskiej Republiki Pakistanu.

Ze względu na sytuację bezpieczeństwa, władze ograniczają możliwość podróżowania cudzoziemców w wielu rejonach kraju: strefach przygranicznych, prowincjach Beludżystan, Khyber Pakhtunkhwa i terenach FATA (Kweta, Peszawar, Charsadda, Kohat, Tank, Bannu, Lakki, Dera Ismail Khan, Swat, Buner, Lower Dir) - pełen wykaz terenów zastrzeżonych jest opublikowany na portalu Ambasady RP w Islamabadzie. Na obszarach tych istnieje wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi oraz porwaniami dla okupu.

Na pozostałym obszarze kraju, w tym w głównych miastach Karaczi, Lahore, Kweta, Peszawar, Rawalpindi i Islamabad występuje zagrożenie zamachami terrorystycznymi oraz przestępczością pospolitą.

Po serii zamachów terrorystycznych w wielu miejscowościach Pakistanu, zamknięto w lutym 2017 roku granicę z Afganistanem oraz zwiększono środki bezpieczeństwa w stolicy kraju, Islamabadzie. Należy spodziewać się czasowego przywracania i ograniczania ruchu granicznego oraz drogowego w zależności od rozwoju sytuacji.

Na obszarze całego Pakistanu występuje zagrożenie klęskami żywiołowymi, m.in. z uwagi na położenie w strefie sejsmicznie aktywnej.

Osobom już przebywającym na terytorium Pakistanu wbrew powyższemu ostrzeżeniu zaleca się:

- zabezpieczenie ważnego dokumentu tożsamości z wizą (zalecane sporządzenie kilku kserokopii paszportu i pakistańskiej wizy);

- unikanie dłuższych podróży lądowymi środkami transportu, zwłaszcza w prowincjach Beludżystan, Khyber Pakhtunkhwa i terenach FATA;

- zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach dużych zgromadzeń publicznych, w tym na bazarach, w centrach handlowych, restauracjach itp.

Odradza się ponadto korzystanie z niestrzeżonych hoteli i okazyjnego transportu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz oraz kontakt z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Islamabadzie, co w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia obywateli polskich ułatwi konsulowi kontakt z osobami potrzebującymi pomocy.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Znane osobistości na pogrzebie Elżbiety Zającówny. Ostatnie pożegnanie aktorki

Znane osobistości na pogrzebie Elżbiety Zającówny. Ostatnie pożegnanie aktorki

Kasia Tusk w kuchni ma drabinę. Czy to element wystroju?

Kasia Tusk w kuchni ma drabinę. Czy to element wystroju?

Gwiazdy żegnały Elżbietę Zającównę.  Odeszła "sarenka o wielkich oczach..."

Gwiazdy żegnały Elżbietę Zającównę. Odeszła "sarenka o wielkich oczach..."

Zobacz również

Znane osobistości na pogrzebie Elżbiety Zającówny. Ostatnie pożegnanie aktorki

Znane osobistości na pogrzebie Elżbiety Zającówny. Ostatnie pożegnanie aktorki

Kasia Tusk w kuchni ma drabinę. Czy to element wystroju?

Kasia Tusk w kuchni ma drabinę. Czy to element wystroju?