5 z 13
Wielotorbielowatość jajników (skrócie PCOS) to choroba...
fot. 123rf

Zespół policystycznych jajników

Wielotorbielowatość jajników (skrócie PCOS) to choroba przebiegająca z nadmiarem męskich hormonów płciowych i pojawieniem się cyst na jajnikach. Jej objawy to wypadanie włosów, trądzik na plecach i twarzy, zanik miesiączki oraz pojawienie się owłosienia na buzi.

Schorzenie sprzyja stanom depresyjnym, które mogą nasilać chęć na słodkie przekąski, a ponadto towarzyszą mu zaburzenia wydzielania insuliny i hormonów odpowiedzialnych za apetyt. Choroba sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w zwłaszcza w obrębie bioder i brzucha.

6 z 13
To rodzaj psychicznego zaburzenia odżywiania się, które...
fot. 123rf

Bulimia

To rodzaj psychicznego zaburzenia odżywiania się, które charakteryzuje się rozładowywaniem emocji za pomocą spożywania niekontrolowanych ilości – przeważnie wysokokalorycznych i smacznych – pokarmów. Po epizodzie pojawiają się wyrzuty sumienia, co chory rekompensuje wymiotując lub zażywając środki na przeczyszczenie.

Prowadzi to do zaburzeń elektrolitowych skutkujących zatrzymywaniem wody w organizmie oraz rozregulowania apetytu z powodu zaburzeń wydzielania hormonów głodu i sytości. Co więcej, z powodu niedostarczanej podaży wartościowego pożywienia organizm zaczyna czerpać potrzebne składniki z własnych tkanek. Dotyczy to zwłaszcza białka budującego tkankę mięśniową.

7 z 13
To choroba natury psychicznej, która podobnie jak nerwice,...
fot. 123rf

Depresja

To choroba natury psychicznej, która podobnie jak nerwice, może prowadzić do chęci poprawiania sobie nastroju lub rozładowywania napięcia za pomocą smacznego jedzenia.

Nie jest to jednak zasadą, ponieważ niektóre osoby tracą zainteresowanie pokarmem i nieświadomie ograniczają jego ilość w ciągu dnia, co prowadzi do obniżenia masy ciała. Sprzyjać przejadaniu się oraz zatrzymywaniu wody w organizm mogą również leki przeciwdepresyjne przepisywane przez specjalistę.

8 z 13
Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową....
fot. 123rf

Wysoka prolaktyna, czyli hiperprolaktynemia

Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Choć kojarzona jest przede wszystkim ze stymulowaniem laktacji, to warto wiedzieć, że pełni również ważne role w układzie nerwowym i odpornościowym. Zaburzenia wydzielania prolaktyny mogą mieć różne podłoże i częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn, a także osób o wzmożonej aktywności fizycznej.

Przyczyną może być przewlekły stres, zażywanie niektórych leków na depresję, choroby nerek, wątroby lub tarczycy, a także guz zlokalizowany w przysadce mózgowej. Charakterystyczne objawy hiperprolaktynemi to niekontrolowany wzrost masy ciała związany z zaburzeniami hormonalnymi i tendencją do zatrzymywania wody w tkankach, obniżone libido i pogorszony nastrój. U kobiet obserwuje się również powiększenie piersi, mlekotok i zaburzenia cyklu miesiączkowego, a u mężczyzn problemy z erekcją.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Ona starsza od niego o 41 lat? Takie historie u polskich gwiazd! Pary z różnicą wieku

Ona starsza od niego o 41 lat? Takie historie u polskich gwiazd! Pary z różnicą wieku

Najlepsze stylizacje Melanii Trump. Tak zapisuje się w pamięci Amerykanów i świata

Najlepsze stylizacje Melanii Trump. Tak zapisuje się w pamięci Amerykanów i świata

Inny nos i rysy twarzy. Tak dzisiaj wygląda słynna Babe z „Dirty Dancing”

Inny nos i rysy twarzy. Tak dzisiaj wygląda słynna Babe z „Dirty Dancing”

Zobacz również

Gwiazdy żegnały Elżbietę Zającównę.  Odeszła "sarenka o wielkich oczach..."

Gwiazdy żegnały Elżbietę Zającównę. Odeszła "sarenka o wielkich oczach..."

Modelka, która zawróciła w głowie jednemu z najpotężniejszych mężczyzn na świecie

O TYM SIĘ MÓWI
Modelka, która zawróciła w głowie jednemu z najpotężniejszych mężczyzn na świecie