Kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni i mają wysoko rozwinięte umiejętności miękkie, ale mimo to rzadko zarządzają dużymi firmami. Na jakie trudności napotykają polskie liderki?
Te liczby mówią same za siebie.
Pracownice
Kobiety są mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni. Ta reguła utrzymuje się zarówno w Europie, jak i w Polsce. W 2018 r. we wszystkich krajach UE wskaźnik zatrudnienia mężczyzn był wyższy niż wskaźnik zatrudnienia kobiet. W naszym kraju pracujące kobiety stanowią 47% wszystkich pracowników (dane GUS za II kw. 2019 r.).
Źródło: Główny Urząd Statystyczny, „Kobiety i Mężczyźni na rynku pracy”, informacja o rynku pracy w drugim kwartale 2019 r.
Prezeski
W 2019 r. kobiety na czele firm stanowiły zaledwie 6% wszystkich osób na fotelu prezesa – wynika z raportu Deloitte z 2019 roku.
- Kobiety pracujące zawodowo często spotykają się z różnymi stereotypami dotyczącymi płci, które mogą istotne wpływać na ich rekrutację, karierę, awans czy wysokość wynagrodzenia – wskazuje Joanna Gzyra-Iskandar z fundacji Centrum Praw Kobiet.
Źródło: Deloitte, „Kobiety w zarządach. Perspektywa globalna”, 2019 r.
Członkinie zarządu
W zarządach spółek notowanych na giełdzie znajduje się tylko 13% kobiet – wynika z raportu Deloitte z 2019 roku.
- Kobiety chcą być niezależne i samodzielnie decydować o swoim życiu. Jestem za i bardzo je w tym wspieram, ala nadal brakuje dobrych wzorców – uważa Monika Kurdej, terapeutka otyłości i psychodietetyczka.
Źródło: Deloitte, „Kobiety w zarządach. Perspektywa globalna”, 2019 r.