Przejdź do kolejnych zdjęć, by poznać kobiety, które przyczyniły się do poszerzenia naszej wiedzy o kosmosie. Możesz użyć strzałek albo gestów.
Peggy Whitson
ur. 9 lutego 1960
Doktor biochemii, amerykańska astronautka.
Peggy Whitson ma na koncie wiele rekordów, nie tylko w kontekście kobiecej obecności w kosmosie. Jest rekordzistką wśród wszystkich astronautów USA pod względem łącznego czasu spędzonego w kosmosie. Jej rekord wynosi 665 dni.
Poza tym Peggy była pierwszą kobietą, która dowodziła Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Jest także rekordzistką pod względem łącznej długości odbytych spacerów kosmicznych. W 2016 roku odbyła swój trzeci lot kosmiczny, stając się (w tamtym momencie) najstarszą kobietą w kosmosie. Dziś, dzięki turystyce kosmicznej, zastąpiła ją Wally Funk.
Kitty O'Brien Joyner
ur. 11 lipca 1916, zm. 16 sierpnia 1993
Amerykańska inżynierka elektryczka, pierwsza kobieta, która ukończyła program inżynieryjny Uniwersytetu Wirginii w 1939 roku.
Kitty, choć sama nie poleciała w kosmos, znacząco przyczyniła się do rozwoju kosmicznej eksploracji. Po ukończeniu studiów otrzymała nagrodę Algernon Sydney Sullivan i została zatrudniona przez NACA (późniejsza NASA), stając się pierwszą kobietą-inżynierem w organizacji. Z czasem awansowała i stała się odpowiedzialna za zarządzanie kilkoma tunelami aerodynamicznymi. Jej praca przyczyniła się do badań nad aeronautyką, lotami naddźwiękowymi, profilami i standardami projektowania samolotów.
Christina Koch
ur. 29 stycznia 1979
Inżynierka, astronautka NASA, uczestniczka misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Christina Koch zapisała się w historii biciem rekordów. Przede wszystkim została najdłużej przebywającą w kosmosie kobietą. Poprzedni rekord ustanowiła astronautka, Peggy Whitson (spędziła w kosmocie 288 dni). Christina wróciła na Ziemię w lutym 2020 roku, po 328 dniach spędzonych poza naszą planetą.
W dodatku 18 października 2019 Christina, wraz z Jessicą Meir, przeprowadziła pierwszy spacer kosmiczny wyłącznie z udziałem kobiet. 17 listopada Koch, jako Astro Christina, dokonała pierwszej edycji Wikipedii dokonanej z kosmosu.