Któraś z nich zostanie głową państwa? Kobiety, które biorą udział w wyborach prezydenckich 2025

Anna Moyseowicz
Kandydatek na urząd prezydenta Polski jest znacznie mniej niż kandydatów.
Kandydatek na urząd prezydenta Polski jest znacznie mniej niż kandydatów. Sylwia Dąbrowa/ Polska Press, Adam Jankowski/ Polska Press
Wybory prezydenckie wzbudzają mnóstwo emocji. Chęć wzięcia udziału w wyścigu o urząd głowy państwa co jakiś czas zgłaszają kolejni chętni, a wśród nich panie. Lista kandydatów jest jeszcze otwarta, obecnie widnieje na niej jedna kobieta, lecz plany startu w wyborach deklaruje więcej zainteresowanych. Poznaj lepiej kobiety, które mają kandydować na prezydenta Polski!

Spis treści

Wybory prezydenckie 2025

15 stycznia oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza na urząd prezydenta. Dotychczas chęć startu zgłosiło 11 kandydatów, choć można spodziewać się, że ta lista jeszcze się wydłuży. Do 24 marca jest czas, by zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a drugą turę zaplanowano na 1 czerwca.

Dotychczas (na 29 stycznia) na liście kandydatów na prezydenta znajdują się:

  • Adrian Zandbreg,

  • Grzegorz Michał Braun,

  • Karol Nawrocki,

  • Maciej Maciak,

  • Magdalena Biejat,

  • Marek Jakubiak,

  • Marek Woch,

  • Rafał Trzaskowski,

  • Sławomir Jerzy Mentzen,

  • Szymon Hołownia,

  • Wiesław Lewicki.

Kobiety w wyborach prezydenckich 2025

Kandydatek na urząd prezydenta Polski jest znacznie mniej, niż kandydatów. Mimo to, kobiety coraz chętniej angażują się w działania polityczne.

Do równości w tym zakresie jeszcze daleka droga. Wskazują na to choćby badania preprowadzone przez pracownię Opinia24 dla Radia Zet. Na pytanie „Czy Pana/Pani zdaniem idealny kandydat na prezydenta powinien być mężczyzną czy kobietą?” odpowiedziano:

  • 61 procent: nie wiem, obojętne,

  • 35 procent: mężczyzną,

  • 4 procent: kobietą.

Kandydatki na prezydenta w wyborach 2025

  • Magdalena Biejat

Magdalena Biejat jest kandydatką Nowej Lewicy na urząd prezydenta, a także wicemarszałkiem Senatu. Urodziła się 11 stycznia 1982 roku. Studiowała socjologię na Uniwersytecie w Grenadzie, a podyplomowo skończyła zarządzanie organizacjami pozarządowymi. Zawodowo zajmowała się tłumaczeniem literatury hiszpańskojęzycznej. Związana była z takimi organizacjami pozarządowymi, jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Fundacja im. Stefana Batorego. Prywatnie ma męża i dwójkę dzieci, lubi uprawiać sport. Sama określa się jako feministkę oraz wegetariankę.

  • Katarzyna Cichos

Katarzyna Cichos jest niezależną kandydatką, a z wykształcenia doktorem nauk prawnych. Urodziła się w 1986 roku i pracuje na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego. Ma zamiar zbudować Platformę Rozwoju Polski, czyli centro-prawicowy ruch polityczny. Istotne dla niej byłyby bezpieczeństwo państwa oraz polityka zagraniczna z uwzględnieniem dyplomacji gospodarczej.

– Chciałabym zbudować struktury, pozyskać jak największe grono ekspertów, stworzyć grupy robocze, które przygotują konkretne reformy pod kątem kolejnych wyborów do parlamentu – cytuje ją Polskie Radio 24.

Zaznacza ona, że spośród kandydatów jest jedynym, który zajmuje się prawem międzynarodowym, publicznym oraz geopolityką.

  • Joanna Senyszyn

Joanna Senyszyn, należąca do partii SLD, także ogłosiła w mediach społecznościowych, że będzie kandydować na urząd prezydenta. Ma 75 lat, jest ekonomistką i nauczycielką akademicką, profesorem nauk ekonomicznych, była posłanką do Parlamentu Europejskiego.

– Znacie mnie i wiecie, że całe życie - jako naukowczyni, nauczycielka akademicka, aktywistka i polityczka – uczę przestrzegania praw człowieka, tolerancji, szacunku dla ludzi i zwierząt; buduję Polskę otwartą i sprawiedliwą dla wszystkich bez wyjątku obywatelek i obywateli – napisała w mediach społecznościowych.

Joanna Senyszyn jest również członkiem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

  • Dominika Jasińska

Dominika Jasińska jest trenerką Porozumienia Bez Przemocy i mediatorką.

– Wspieram instytucje, firmy oraz osoby prywatne w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych i odbudowywaniu porozumienia. Od lat prowadzę własną firmę wraz z zespołem wspaniałych i oddanych ludzi. Jestem też mamą trójki dorosłych dzieci – podaje na swojej stronie internetowej.

Jasińska nie jest zaangażowana w żaden ruch partyjny. Promując się na kandydatkę, skupia się na społeczeństwie obywatelskim oraz budowie zgody i porozumienia. Ma 51 lat i mieszka w Gdańsku. Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Przez pierwsze lata pracy zawodowej zajmowała się projektami graficznymi.

– Moim nowatorskim projektem jest prezydentura obywatelska OBEJMUJĄC POLSKĘ – to zwieńczenie moich doświadczeń życiowych – osobistych i zawodowych, które przekuwam na działanie, na służbę Polsce. Oczami wizjonerki widzę Polskę ukazującą się światu w swojej pełnej wartości i jakości, będącą sercem Europy, centrum energetycznym, gospodarczym, duchowym – pisze o sobie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet