Kwarantanna domowa – co grozi za jej przerwanie?
Osoba odbywająca kwarantannę domową nie może opuszczać mieszkania. Za niedostosowanie się do zaleceń grozi kara pozbawienia wolności. Jest o niej mowa w Kodeksie karnym, gdzie napisano, że „kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą zakaźną naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tą chorobą, podlega: grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”
Kwarantanna domowa a opieka nad chorym dzieckiem
Rodzicowi sprawującemu osobistą opiekę nad chorym dzieckiem przysługuje zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych. Limit czasowy wynosi maksymalnie 14 dni w przypadku nastolatka powyżej 14. roku życia oraz 60 dni na chore dziecko do 14. roku życia. Zasiłek zostanie przyznany, jeżeli inni domownicy nie mogą zająć się dzieckiem.
Koronawirus a tymczasowa niezdolność do pracy
Lekarz leczący osobę chorą na COVID-19 lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem może wystawić zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy oraz skierować pacjenta na badania. Dotyczy to także sytuacji, w których inspektor sanitarny nie wydał wiążących zaleceń - ostateczna decyzja w kwestii zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy należy wówczas do lekarza.
Pracownikowi, który przestanie pracować bez zaświadczenia lekarskiego, nie przysługują świadczenia z tytułu choroby.
Koronawirus a kwarantanna domowa dziecka
Jeżeli ze względu na decyzję organu inspekcji sanitarnej dojdzie do izolacji lub kwarantanny dziecka, rodzic lub opiekun prawny ma prawo do zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych.