Kwarantanna domowa a wynagrodzenie
Pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia lub do zasiłku chorobowego za okres przebywania na kwarantannie lub w izolacji z powodu koronawirusa. Wypłaca je płatnik składek (pracodawca) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z interpretacją ZUS-u pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikowi, który odbywa kwarantannę domową i ma zwolnienie lekarskie z orzeczeniem tymczasowej niezdolności do pracy przez pierwsze 33 dni choroby w danym roku kalendarzowym. Po przekroczeniu tego okresu, od 34. dnia, ciężar wypłat w postaci zasiłku chorobowego przechodzi na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, którego środkami dysponuje ZUS, nawet gdy wypłaca je pracodawca.
Decyzja organu inspekcji sanitarnej o obowiązku odbycia przez pracownika kwarantanny domowej lub izolacji może zostać dostarczona do zakładu pracy bądź placówki ZUS po okresie kwarantanny czy izolacji.
Kwarantanna domowa a usprawiedliwienie nieobecności w pracy
Decyzja organu inspekcji sanitarnej o obowiązku odbycia przez pracownika kwarantanny domowej lub izolacji może zostać dostarczona do zakładu pracy bądź placówki ZUS po okresie kwarantanny czy izolacji, natomiast e-zwolnienie jest widoczne dla pracodawcy z chwilą jego wystawienia.
Kwarantanna domowa a osoby pracującej na własny rachunek
Jeżeli kwarantannie domowej zostanie poddana osoba samozatrudniona lub przedsiębiorca, to z tytułu zwolnienia lekarskiego z powodu kwarantanny przysługuje wówczas zasiłek chorobowy z funduszu ubezpieczeń społecznych.
Kwarantanna domowa – czy musi być we własnym mieszkaniu?
W art. 25 ustawy mającej przeciwdziałać skutkom i zarażeniom COVID-2 jest mowa o miejscu, w którym należy przechodzić kwarantannę domową. Powinien to być „odrębny obiekt budowlany czasowego pobytu osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie, w którym prowadzi się kwarantannę”.