Martyna Wojciechowska. Pierwsza Polka z własną lalką Barbie. "Możesz być, kim chcesz"

red
Martyna Wojciechowska znalazła się w gronie specjalnie wyselekcjonowanych kobiet z całego świata. Firma Mattel - producent kultowych lalek - uhonorowała Międzynarodowy Dnia Kobiet, wypuszczając specjalną serię Barbie Shero, wzorowanych na wyjątkowych kobietach.

"Możesz być, kim chcesz" - takie było hasło przewodnie limitowanej wersji Barbie Shero (połączenie słów "She" - ona i "Hero" - bohater/ka). Seria ta powstała, by inspirować dziewczynki do wielkich marzeń oraz wiary we własne możliwości.

Lalki odwzorowywały niezwykłe kobiety. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. Frida Kahlo, Emmy Rossum, Misty Copeland oraz polska podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Nowe wzorce dla dziewczynek

- Barbie jest ikoną popkultury. Zostać lalką Barbie w wieku 44 lat, będąc matką samotnie wychowującą dziecko, z głową pełną marzeń i tak właściwie, będąc taką anty-barbie, to jest coś, co zupełnie mnie zaskoczyło, ale jest dla mnie dowodem tego, że idziemy w zupełnie innym kierunku. Kobiety mówią swoim głosem, pełnym, silnym, stają się coraz bardziej odważne. I to są nowe wzorce dla dziewczynek.

Tytuł Barbie Shero został po raz pierwszy przyznany w 2015 roku. Do tej pory nagroda była wręczana tylko w Stanach Zjednoczonych. Nagrodą jest statuetka - lalka Barbie zaprojektowana na wzór laureatki. W tym roku po raz pierwszy lalka ta została zrobiona poza USA.

Podróżniczka zauważyła, że seria Barbie Shero pokazuje, jak bardzo zmieniły się ostatnio kobiece wzorce.

Dziewczynki nie chcą się już zajmować tym, co kiedyś było "dziewczyńskie i "dla dziewczynek", nie ma już podziału na świat różowy i świat niebieski. Dziewczynki nie słyszą już, że czegoś nie mogą, nie powinny, albo nie wypada, bo są dziewczynkami.

- Ta Barbie jest dla mnie niezwykłym wyróżnieniem i symbolem tego, że trzeba robić swoje. Ta Barbie nie ma różowej sukienki ani Kena w zestawie. Ma za to tatuaż. Ta Barbie ma odwagę być sobą.

W uzasadnieniu napisano:

"Martyna Wojciechowska – dziennikarka i podróżniczka – otrzymała dziś (6 marca 2018 r. - przyp. red.) tytuł Barbie Shero i wyjątkową lalkę inspirowaną jej wyglądem. Jest to najwyższe wyróżnienie Barbie, przyznawane wyjątkowym kobietom z całego świata za przełamywanie stereotypów i udowadnianie dziewczynkom, że mogą być kim chcą. Martyna została uhonorowana za wyjątkową pasję, podejmowanie ryzyka, pokonywanie barier i determinację w osiąganiu celów oraz realizacji marzeń i aspiracji. Jej zaangażowanie i postawa stanowią inspirację dla kobiet i dziewczynek na całym świecie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet