Zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę
Nie wiesz, jak to jest mieć regularną miesiączkę, bo twoja zjawia się, kiedy chce i zwykle zbyt rzadko? Zaburzenia miesiączkowania zawsze powinny skłonić cię do przeprowadzenia badań, bo mogą świadczyć o różnych zaburzeniach, a jednym z nich jest niedoczynność tarczycy. Jeśli bezskutecznie starasz się o dziecko, za niepowodzeniami także może stać niedoczynność tarczycy.
Obniżenie libido, zaburzenia erekcji
Niedoczynność tarczycy może mieć wpływ także na to, co dzieje się w sypialni. Obniżenie libido, a u panów również problemy ze wzwodem, nie powinny zostać zlekceważone. Oczywiście za tymi objawami może stać wiele przyczyn, choćby trudny do uniknięcia w dzisiejszych czasach stres, ale warto mieć świadomość tego, że odpowiadać za to mogą także zaburzenia w pracy tarczycy. Szukając przyczyn, warto zrobić także badania krwi w tym kierunku.
Obniżony nastrój i myśli depresyjne
Każdego może dopaść melancholia i smutek, ale jeśli przykre emocje towarzyszą ci przez dłuższy czas, nie czekaj bezczynnie, aż przeminą. Z jednej strony warto skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą, bo obniżony nastrój może świadczyć o depresji. Z drugiej strony trzeba wiedzieć, że za złym samopoczuciem psychicznym mogą stać także zaburzenia w pracy tarczycy. Wykonanie badań może potwierdzić lub wykluczyć „odpowiedzialność” tarczycy za twoje samopoczucie.
Częste zaparcia
Przyczyn zaparć w pierwszej kolejności należy poszukiwać w diecie i stylu życia – kiepski sposób odżywiania, słabe nawodnienie organizmu i mało ruchu to najprostsza droga do problemów z wypróżnianiem. Jeśli jednak w tych aspektach nie można ci niczego zarzucić, a mimo tego męczą cię zaparcia, warto się przebadać. Może to być objaw niedoczynności tarczycy, ale także innych chorób, m.in. cukrzycy lub endometriozy.