Urlop macierzyński w grudniu
W grudniu 2019 r. na urlopach związanych z opieką nad dzieckiem przebywało 282,4 tys. rodziców, z czego na urlopie macierzyńskim było 119,5 tys. osób. Dysproporcje w nakładzie czasu, jakie poświęcają na wychowanie dzieci mężczyźni i kobiety, są ogromne.
Ojcowie potrzebują zachęty, aby zostać w domu
Ojcowie mają dużo mniejsze możliwości wzięcia urlopu związanego z narodzeniem dziecka niż matki. Jednocześnie dane na temat liczby mężczyzn na urlopach dla rodziców pokazują, że nie wystarczy wprowadzić regulacji zwiększających zakres urlopu dostępnego dla świeżo upieczonego taty. Pracownicy płci męskiej potrzebują dodatkowych zachęt, aby zostać w domu.
Dlaczego ojcowie nie zostają w domach z dziećmi?
Jedną z przyczyn mogą być naleciałości kulturowe. Popularny w Polsce model rodziny zakłada, że dziećmi opiekuje się głównie matka. Nie małą rolę w wyborach rodziców mogą również odgrywać zarobki - mężczyźni w dalszym ciągu zarabiają więcej niż kobiety, a luka płacowa utrzymuje się na całym świecie, nie tylko w naszym kraju. Mimo to trudno wyobrazić sobie równe szanse matek na rynku pracy przy tak znikomym wsparciu ojców.
Na 30 matek na urlopie macierzyński przypada jeden ojciec na tacierzyńskim
W 2019 r. na różne formy urlopów dla rodziców zdecydowało się 727,8 tys. pracowników - 515 tys. kobiet i 212,8 tys. mężczyzn. Na urlop macierzyński poszło blisko 368 tys. osób, w tym 12 tys. mężczyzn (ponad 30 razy mniej).