Delirium
Objawy takie jak majaczenie i dezorientacja to nowo odkryte symptomy COVID-19 u osób starszych, zwłaszcza o wątłej budowie ciała. W badaniach brytyjskich towarzyszyły im również zmęczenie i brak tchu.
Delirium występowało jako jedyny objaw u jednej na pięć osób. Jedna trzecia chorych w grupie z koronawirusem nie odczuła przy tym typowych oddechowych symptomów infekcji. Jak rozpoznać ten stan, nazywany też zespołem majaczeniowym? Wskazują na niego zaburzenia świadomości i iluzje ze strony różnych zmysłów, lęki oraz pobudzenie psychomotoryczne. Ponieważ symptomy nasilają się pod koniec dnia i w nocy, często skutkują zaburzeniami snu u pacjentów.
Zobacz kolejne nietypowe objawy Covid-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zapalenie żył
COVID-19 może prowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi, w których jej skrzepy powstają nie tylko w powierzchniowych naczyniach krwionośnych (i objawiają się zmianą barwy skóry na sino-czerwoną), ale też w tych głębokich. To natomiast prowadzi do stanu zapalnego i grozi oderwaniem się skrzepu i wywołaniem zatoru w większym naczyniu krwionośnym. Skutkiem może być zator płucny, zawał serca lub udar mózgu, a w konsekwencji – zgon.
Objawem zapalenia żyły, które rozwija się zwykle w jednej nodze, jest rozpierający ból, ocieplenie skóry i zwiększenie obwodu kończyny w chorym miejscu. Zaobserwowanie takich objawów wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej i rozpoczęcia kuracji heparyną. To niezwykle ważne w dobie pandemii, bo u osób z objawami niedokrwienia kończyn dolnych COVID-19 powoduje tworzenie się większych zakrzepów, co skutkuje większym ryzykiem amputacji i śmierci niż u tych niezarażonych odpowiednio o 25 i 38 procent.
Zobacz kolejne nietypowe objawy Covid-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zmęczenie
Choć przez długi czas fakt ten pozostał niezauważony, uczucie zmęczenia należy do najczęstszych wstępnych objawów COVID-19, a jednocześnie jest powszechnie występującą dolegliwością w tzw. syndromie postcovidowym. Ten niedoceniany objaw, występujący powszechnie również w wielu innych chorobach i zaburzeniach, dotyczy nawet pacjentów z umiarkowanie nasiloną infekcją koronawirusem. Według badań zmęczenie, a wręcz wyczerpanie, pojawia się u ponad 70 proc. dorosłych pacjentów w ciągu pierwszego tygodnia infekcji, i to niezależnie od wieku. W większości przypadków towarzyszą mu bóle głowy.
Zobacz kolejne nietypowe objawy Covid-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Truskawkowy język
Choć mówi się, że dzieci nie chorują na COVID-19, jest to mit. W rzeczywistości grożą im poważne powikłania infekcji, które są inne niż u osób dorosłych. Jednym z największych zagrożeń jest wielonarządowe zapalenie podobne do choroby Kawasakiego i zespołu wstrząsu toksycznego.
Oprócz gorączki występują wtedy zmiany skórne, obrzęk dłoni, stóp i węzłów chłonnych, suchość i zaczerwienienie błon śluzowych oraz i tzw. truskawkowy lub malinowy język, który również jest zmieniony przez stan zapalny. Stan jest niebezpieczny dla życia malucha i często prowadzi do uszkodzeń serca, a pojawić się może nawet po 3-4 tygodniach infekcji bez objawów.
Zobacz kolejne nietypowe objawy Covid-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE