Wzdęcia i ból podczas defekacji
Kolejnymi objawami tej choroby mogą być wzdęcia, biegunki, a także bolesna defekacja. Tkanka endometrium może lokalizować się również w okolicy jelita grubego, co wywołuje objawy podobne, jak w przypadku raka jelita grubego. Dodatkowo w zaawansowanym stadium choroby może pojawić się krew w stolcu, szczególnie podczas miesiączki.
Ból podczas współżycia
Ból podczas współżycia jest niecharakterystycznym objawem, ponieważ może oznaczać również wady anatomiczne, infekcje intymne, zaburzenia hormonalne, a także choroby przenoszone drogą płciową – takie jak kiła, rzeżączka i chlamydia. W przypadku endometriozy ból podczas współżycia często ustępuje po laparoskopowym usunięciu ognisk endometrialnych.
Niepłodność i częste poronienia
Kobiety często zaczynają podejrzewać endometriozę w momencie, gdy przez długi czas nie mogą zajść w ciążę. Endometrium może naciekać na jajniki, przez co zaburza owulację. Pacjentki z endometriozą potrzebują znacznie więcej czasu na zajście w ciążę niż zdrowe kobiety. Dodatkowo ciąża kobiety z endometriozą jest wysokiego ryzyka, dlatego takie panie muszą częściej chodzić na wizyty ginekologiczne.
Endometrioza to przewlekła choroba, która może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i uniemożliwiać podejmowanie codziennych czynności.