MIT: Po posmarowaniu skóry odpowiednimi filtrami możemy przebywać cały czas na słońcu
Ważne jest, aby robić sobie przerwy od pełnego słońca i od czasu do czasu schować się w cieniu. Pić odpowiednie ilości wody i co 3-4 godziny ponownie nasmarować się kremem z filtrem. Ciągłe przebywanie na słońcu jest najkrótszą drogą do szybkiego starzenia się skóry i powstawania stanów przedrakowych i nowotworów. Bardzo groźne są także poparzenia skóry, dotyczy to przede wszystkim osób o jasnej karnacji.
MIT: Podczas opalania najważniejsza jest ochrona skóry
Oczywiście jest to bardzo ważne. Nie powinno się wychodzić na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia, dotyczy to również oczu i głowy! Warto zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne, które wyposażone są w filtr UV 400. Brak osłony (czapki, chustki czy kapelusza) głowy, może skutkować udarem, który objawia się bólem, zawrotami głowy, osłabieniem, nudnościami, wymiotami, dreszczami, zaburzeniem widzenia i mowy, chwiejnym chodem, przyśpieszonym tętnem, czy problemami z oddychaniem.
MIT: Gdy na niebie są chmury nie opalamy się, więc nie warto stosować kremów z filtrem
To zależy od rodzaju chmur. Przy lekkim zachmurzeniu przenika do nas ok. 80% promieni UV. Nawet jeśli UVB się nie przebiją to UVA dadzą niestety radę. Dotyczy to także opalania pod wodą. Wszystko zależy od głębokości, w jakiej jesteśmy, ale tak pod wodą można się opalić!
MIT: Po kąpieli nie trzeba nakładać ponownie kremu
Jeśli tak robicie, to lepiej się zastanówcie. Po wyjściu z wody nawet jeśli posmarowaliście się kremem wodoodpornym, trzeba ponownie się nasmarować!