Nie przekarmiaj, ale też nie zmuszaj do jedzenia
Główną przyczyną otyłości jest nadmierna podaż kalorii w pożywieniu. Nawet dziecko, które nie je słodyczy i słonych przekąsek, może mieć problem z nadwagą, jeśli je zbyt wiele, a jego posiłki nie są dobrze zbilansowane. Prawdziwym problemem jest jednak zaburzanie naturalnego mechanizmu samokontroli jedzenia. Zadbaj o to, by jadłospis twojego dziecka był dostosowany do jego wieku. Nie przekarmiaj dziecka ani nie zmuszaj go do jedzenia, gdy nie ma na to ochoty. Nie zgadzaj się jednak na pomijanie posiłków, przy jednoczesnym oszukiwaniu żołądka przekąskami.
Nie używaj jedzenia jako nagrody, kary albo pocieszenia
Jedzenie to po prostu jedzenie – ma nam dostarczyć składników odżywczych i energii do funkcjonowania, a dziecku dodatkowo zapewnić zdrowy, prawidłowy rozwój. Kiedy zaczynamy traktować je jako coś więcej, sami prosimy się o problemy. Batonik w nagrodę za posprzątanie pokoju, a czekolada na pocieszenie po niezdanej kartkówce? To nie są najlepsze metody wychowawcze, a w dodatku mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania, jedzenia emocjonalnego i w konsekwencji – do otyłości.
Wybieraj zdrowe alternatywy – to nie trudne
Płatki z mlekiem na śniadanie czy jogurt owocowy w ramach przekąski to szybkie i proste rozwiązania, ale niestety, często są naszpikowane cukrem. Nie trzeba jednak przeprowadzać rewolucji, wystarczy drobna zmiana przyzwyczajeń. Słodzone płatki warto zastąpić płatkami owsianymi z dodatkiem suszonych owoców, a jogurt owocowy – jogurtem naturalnym zmiksowanym z owocami. Proste? No pewnie. Zdrowsze? O wiele!
Zadbaj o wspólne posiłki i aktywności
Według badań, dzieci, które przynajmniej jeden posiłek dziennie spożywają razem z rodzicami, są mniej narażone na problemy z wagą. Wspólny posiłek całej rodziny jest ważny i warto zadbać o to, by każdego dnia się przy nim spotkać. Równie ważna jest wspólnie podejmowana aktywność – chodźcie całą rodziną na spacery, a zamiast kina wybierajcie np. kręgle.