Nowotwory krtani
W przeważającej większości przypadków rak krtani dotyka mężczyzn pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. Z dużym prawdopodobieństwem choroba ta może być uwarunkowana czynnikami genetycznymi, jednakże do tej pory nie odkryto mutacji, która mogłaby przyczyniać się do powstawania nowotworu krtani. Innym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwór krtani jest długoletni nałóg tytoniowy.
Rak płuca
Najpowszechniejszą przyczyną raka płuc jest palenie tytoniu. Według danych epidemiologicznych czynnik ten odpowiada za ok. 87% przypadków zachorowań na raka płuc. Dym tytoniowy zawiera kilka tysięcy kancerogennych związków chemicznych, w tym: węglowodory aromatyczne (benzopiren, dibenzoantracen).
Warto przy tym podkreślić, że ryzyko wystąpienia raka płuc ściśle powiązane jest z liczbą wypalanych papierosów. Ryzyko wystąpienia raka płuc u mężczyzny wypalającego paczkę papierosów dziennie po 30 latach wynosi ok. 60%, a u kobiet – ok. 40%. Czynnikiem ryzyka wystąpienia raka płuc jest również bierne palenie tytoniu.
Już kilka sekund po zapaleniu papierosa na skutek przedostania się nikotyny do mózgu człowieka dochodzi do wydzielania dopaminy – substancji, która odpowiada za uczucie przyjemności i adrenaliny. To sprawia, że palacze są bardziej ożywieni i energiczni.
Nikotyna w ciągu 7 sekund dostaje się do mózgu
W czasie palenia papierosa do organizmu przenika prawie 7 tys. szkodliwych substancji