Problemy z potencją
Palenie papierosów aż dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia impotencji. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że niekiedy nikotyna może zmniejszać ciśnienie w naczyniach krwionośnych, a co za tym idzie utrudniać dopływ krwi do penisa. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że nałóg tytoniowy znacznie pogarsza jakość spermy i zmniejsza liczbę plemników, co może skutkować również problemami z płodnością.
Nadciśnienie tętnicze
Palenie papierosów jest jednym z głównych, tuż obok płci i wieku, czynników ryzyka samoistnego nadciśnienia tętniczego. Według definicji tego typu stan występuje wówczas, gdy ciśnienie skurczowe wynosi więcej niż 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe więcej niż 90 mm Hg. Bagatelizowanie nadciśnienia tętniczego może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne (udar mózgu, tętniak aorty).
Wrzody
Palenie papierosów znacznie zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, które podrażniają błonę śluzową żołądka, a w konsekwencji nieuchronnie prowadzą do wrzodów. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że choroba wrzodowa żołądka u palaczy jest słabo podatna na leczenie farmakologiczne, a niekiedy jedynym sposobem na jej wyleczenie jest rzucenie nałogu tytoniowego.
Zawał serca
Palenie tytoniu jest jednym z czynników zawału serca, ponieważ substancje zawarte w papierosach przyśpieszają zmiany miażdżycowe w obrębie tętnicy wieńcowej, co może powadzić do zablokowania przepływu krwi lub pęknięcia blaszki miażdżycowej. Do ataku serca zazwyczaj dochodzi w wyniku zablokowania przepływu krwi przez zakrzep.