Tak palenie papierosów zmienia Twój wygląd
Palenie papierosów niszczy nie tylko twoje zdrowie, ale i wygląd. Sprawdź w galerii, jakie są skutki palenia papierosów i działania nikotyny na organizm, a łatwiej pozbędziesz się nałogu.
Twarz nikotynowa
Negatywny wpływ palenia papierosów na kondycję skóry zauważono już w 1856 r. Wówczas zaobserwowano, że cera palaczy jest szara, ziemista i pomarszczona. Niemal wiek później wykazano związek pomiędzy paleniem papierosów a powstawaniem zmarszczek wokół oczu.
Wpływ dymu tytoniowego na cerę udowodniono w 1991 r. przez badanie na dwóch bliźniaczkach, z których jedna była nałogową palaczką, natomiast druga stroniła od palenia papierosów. Badania te ostatecznie potwierdziły tezę, że skóra palaczy starzeje się szybciej.
Co ważne, wypalanie 20 papierosów dziennie przez trzy lata przyśpiesza procesy starzenia się skóry aż o 10 lat.
Twarz nikotynowa charakteryzuje się:
• szarym zabarwieniem skóry,
• występowaniem teleangiektazji („pajączków”) i przebarwień.
• „zmarszczkami palacza” - pionowymi zmarszczkami wokół ust i zmarszczkami wokół oczu.
Zgaga
Jedną z częstych dolegliwości, z którą muszą męczyć się palacze jest zgaga. Nikotyna przyczynia się do rozluźnienia mięśni zwieracza dolnego przełyku, który odpowiada za zapobieganie cofania się treści żołądkowej do przełyku.
Niezbyt rozsądnym pomysłem jest łączenie kawy i papierosów. Na taki duet wiele osób decyduje się zaraz po przebudzeniu – wówczas ryzyko wystąpienia zgagi wzrasta kilkukrotnie.
Próchnica zębów
Palenie tytoniu bardzo niekorzystnie wpływa na ogólny stan jamy ustnej w tym również uzębienia. Już po kilku latach regularnego palenia papierosów zęby palaczy stają się żółte i mocno przebarwione.
Co więcej, zmniejszone wydzielanie śliny może prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju próchnicy. To jednak nie wszystko – palacze o wiele bardziej niż osoby beznałogowe są narażeni na choroby przyzębia, krwawienie dziąseł i paradontozę.