Simona Kossak – niezwykła kobieta, którą nazywano „czarownicą”. Swoje szczęście odnalazła w puszczy

Katarzyna Dębek
Simona Kossak była postacią nietuzinkową – naukowczynią, leśniczką i obrończynią dzikiej przyrody, która przez ponad trzy dekady mieszkała na skraju Puszczy Białowieskiej.
Simona Kossak była postacią nietuzinkową – naukowczynią, leśniczką i obrończynią dzikiej przyrody, która przez ponad trzy dekady mieszkała na skraju Puszczy Białowieskiej. Mat. prasowe Against Gravity
Wiele osób zna nazwisko Kossak, ale nie każdy zna historię Simony Kossak. Kobieta urodziła się w słynnej rodzinie artystycznej, ale nie poszła w ich ślady. Odnalazła swoje powołanie w zupełnie innej dziedzinie. Żyła wśród zwierząt, badając ich zwyczaje i walcząc o ochronę przyrody. To opowieść o kobiecie, która poświęciła swoje życie temu, co kochała najbardziej – naturze.

Spis treści

Simona Kossak była córką Jerzego Kossaka, siostrą Glorii Kossak, wnuczką Wojciecha Kossaka i prawnuczką Juliusza Kossaka – malarzy oraz bratanicą pisarek Magdaleny Samozwaniec oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W odróżnieniu od reszty rodziny nie miała talentu artystycznego – to sprawiło, że była czarną owcą w rodzie. Zasłynęła natomiast jako obrończyni Puszczy Białowieskiej i badaczka dzikich zwierząt, z którymi często dzieliła swoje życie.

Trudne dzieciństwo Simony Kossak

Simona Kossak urodziła się 30 maja 1943 roku w Krakowie, w rodzinie o silnych artystycznych korzeniach. Wszyscy mieli nadzieję, że będzie chłopcem, który podtrzyma nazwisko rodu. Ona jednak mało tego, że była dziewczynką, to nie wykazywała żadnych talentów artystycznych. W zamian za to miała ogromne zamiłowanie do przyrody. Miała trudne relacje z rodziną – sama określała swoje dzieciństwo jako pełne emocjonalnego chłodu. Ojciec był zawiedziony, że nie jest synem, a matka bardziej ją tresowała, niż wychowywała.

Wyrodek, tak mówiło się o Simonie – wspomina jej siostrzenica Joanna Kossak. – Była uważana w rodzinie za brzydkie kaczątko.

Niełatwe stosunki z bliskimi i zawód miłosny zainspirowały Simonę Kossak do poszukiwania własnej ścieżki, która ostatecznie zaprowadziła ją na Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Życie w Puszczy Białowieskiej

Po ukończeniu studiów Simona wyprowadziła się do Białowieży, gdzie zamieszkała w leśniczówce „Dziedzinka” na skraju Puszczy Białowieskiej. To właśnie tam rozwinęła swoją pasję do badania dzikiej przyrody. Przez ponad 30 lat prowadziła badania nad zwierzętami zamieszkującymi puszczę – zarówno dużymi ssakami, jak żubry, wilki czy rysie, jak i mniejszymi gatunkami.

Dla Simony Kossak Puszcza Białowieska była nie tylko miejscem pracy, ale przede wszystkim domem i sensem życia.
Dla Simony Kossak Puszcza Białowieska była nie tylko miejscem pracy, ale przede wszystkim domem i sensem życia. Mat. prasowe Against Gravity

Simona była znana z niezwykłego podejścia do natury. Często żyła w bliskim kontakcie ze zwierzętami, które traktowała niemal jak rodzinę. Jej życie w puszczy i zaangażowanie w ochronę środowiska zaowocowały licznymi publikacjami naukowymi i popularnonaukowymi. Była także autorką książek, które przybliżały czytelnikom tajemnice przyrody.

Lech Wilczek i Simona Kossak żyli jak pies z kotem. Połączyła ich miłość do zwierząt i do siebie

W „Dziedzince” Simona Kossak odnalazła nie tylko spokój i swoje prawdziwe „JA”, ale i miłość. Do leśniczówki trafił również Lech Wilczek – fotograf z Warszawy. Ich relacja na początku nie wyglądała na romantyczną, ale ostatecznie połączyła ich miłość do przyrody. Tworzyli nieformalny związek przez kilkadziesiąt lat, a Wilczek jest autorem najsłynniejszych zdjęć Simony.

Czy Simona Kossak miała dzieci?

Simona Kossak nie miała własnych dzieci, choć wiele osób postrzegało ją jako „matkę” Puszczy Białowieskiej. To właśnie przyroda i jej ochrona stanowiły dla niej najważniejszy cel życia.

Śmierć i miejsce pochówku Simony Kossak

Simona Kossak zmarła 15 marca 2007 roku w wieku 63 lat, po walce z nowotworem. Jej śmierć była ogromną stratą dla środowisk ekologicznych i wszystkich, którzy cenili jej wkład w ochronę dzikiej przyrody.

Simona została pochowana na cmentarzu w Podolanach, niedaleko jej ukochanej Puszczy Białowieskiej.

Simona Kossak – inspirująca postać, której życie to gotowy scenariusz na film

Simona Kossak żyła 63 lata, pozostawiając po sobie nie tylko dorobek naukowy, ale także inspirację dla kolejnych pokoleń przyrodników i miłośników natury. Jej wyjątkowa wrażliwość na świat zwierząt, determinacja w walce o zachowanie bioróżnorodności oraz odwaga w realizacji własnych pasji czynią ją postacią niezapomnianą. W 2020 roku została wydana biografia słynnej biolożki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej. W 2022 roku powstał film biograficzny o tej wybitnej postaci reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Można w nim zobaczyć unikalne zdjęcia i archiwalne nagrania Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka, które zostały udostępnione przez Idę Matysek - cioteczną wnuczkę Simony Kossak i spadkobierczynię testamentu Wilczka. W 2024 roku w kinach będzie można zobaczyć film „Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka, w którym w tytułową rolę wcieli się Sandra Drzymalska, a jej partnera Lecha Wilczka zagra Jakub Gierszał.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
a jak nazwać miejskich d.bili? Oni zawsze kogoś nazywają
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet