Antykoncepcja hormonalna nasila cellulit
FAKT: Przewlekłe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych ingeruje w gospodarkę hormonalną kobiety. Ponieważ zaburzenia endokrynologiczne są jednym z czynników predysponujących do cellulitu, w wyniku stosowania antykoncepcji doustnej problem może ulec nasileniu. Nowoczesne pigułki mają jednak łagodniejsze działanie na układ hormonalny niż te starszych generacji, a jeśli zostaną dobrze dobrane, problem daje się zminimalizować.
Kosmetyki antycellulitowe są skuteczne
FAKT i MIT: Preparaty o działaniu antycellulitowym zawierają składniki, które usprawniają mikrokrążenie, wzmacniają naczynia krwionośne i zmniejszają ich przepuszczalność, stymulują metabolizm komórkowy i pielęgnują skórę. Najlepsze działanie mają substancje aktywne wprowadzane bezpośrednio do skóry w gabinecie kosmetologicznym w ramach mezoterapii. Substancje o udowodnionych właściwościach antycellulitowych to: kofeina, wyciąg z karczocha zwyczajnego, rutyna, l-karnityna oraz tiratricol (kwas przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej). Również domowa pielęgnacja poprawia wygląd pomarańczowej skórki, ale musi być stosowana systematycznie wraz z innymi zabiegami kosmetycznymi oraz aktywnością fizyczną.
Solarium pomaga zwalczyć cellulitem
FAŁSZ: Na opalonej skórze cellulit może być mniej widoczny, ale wizyty w solarium w żaden sposób na pomagają zwalczyć problemu nierówności skóry. Wręcz przeciwnie – tylko pogłębiają problem. Promieniowanie UV emitowane przez lampy nasila utratę wody z organizmu i wysusza skórę, powoduje jej uszkodzenia oraz zwiększa ryzyko rozwoju raka.
Dieta nie ma znaczenia w walce z cellulitem
MIT: To, co gości na naszych talerzach, ma istotny wpływ na stan zdrowia oraz samopoczucie. Wybierając wysokoprzetworzoną żywność, dostarczamy do organizmu zbyt dużo soli, cukru i dodatków do żywności, a niewiele witamin, przeciwutleniaczy, składników mineralnych i błonnika. Zdrowa dieta pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, co sprawia, że cellulit może być mniej widoczny. Najkorzystniej połączyć zmiany żywieniowe ze wzrostem poziomu aktywności fizycznej.