Spis treści
Sprawdzą się na niemalże każdą okazję. Można po nie sięgnąć, zarówno szukając odpowiedniego stroju na imprezę, jak i do pracy czy na kawę z przyjaciółką. Sukienki od lat władają kobiecymi sercami i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie coś się miało w tym zakresie zmienić. Sklepy oferują ogromny asortyment, sukienki o różnych długościach, z rękawami i bez, wzorzyste, kolorowe i monochromatyczne, o wielu krojach. Podpowiadamy, jak wybrać sukienkę najlepszą do danej figury.
Ogólne zasady doboru sukienki do typu figury
Nim przejdziemy do poszczególnych typów sylwetek i krojów, warto poznać kilka ogólnych zasad. Dobrze jest się nimi kierować, w szczególności, gdy nie potrafimy swojej sylwetki przyporządkować do poszczególnego typu lub gdy chcemy nieco zaszaleć i zmienić zazwyczaj wybierany krój, lecz wciąż dobrze się prezentować. Ważne, by obiektywnie ocenić mocne strony i mankamenty swojej figury. Jeśli nie jesteśmy w stanie same tego zrobić, poprośmy o radę i ocenę przyjaciółkę lub siostrę. Wybierając ubranie, skupmy się na tym, by zamaskować wady, ale jednocześnie podkreślić zalety. Nawet jeśli jesteśmy wobec siebie surowe, należy pamiętać, że każdy ma mocne strony. Może być to wzrost, szczupłe łydki, a nawet wyraziste oczy, które podkreślimy kolorem stylizacji. Z kolei wady warto nieco ukryć lub odwrócić od nich uwagę.
Czytaj też: Stylizacje na komunię last minute dla mamy, babci i cioci. Zobacz 5 gotowych zestawów idealnych na tę okazję
Jeśli nie podoba nam się dana część ciała, nie podkreślajmy jej i nie wybierajmy określonej sukienki jedynie ze względu na sugestie sprzedawcy lub osoby towarzyszącej nam na zakupach. Dlaczego? Najprawdopodobniej w tej stylizacji będziemy się źle czuć, kreacja wyląduje na dnie szafy i jedynie zmarnujemy pieniądze. To my same musimy być przekonane co do słuszności naszych wyborów. Nie oznacza to, by nie brać pod uwagę opinii innych, ale by pamiętać o własnym zdaniu.
To Cię zainteresuje: Sukienka to ulubiony e
Jeśli naszym kompleksem są szerokie ramiona, wybierzmy krój sukienki, która je zrównoważy, podkreślając biodra, a także na odwrót. Z kolei gdy krępuje nas zbyt wysoki wzrost, wybierzmy długość za kolano, a jeśli chcemy być optycznie wyższe, postawmy na mini lub midi.
Jak dobrać fason sukienki do figury? Krój sukienki a sylwetka
Czym charakteryzują się dane typy sylwetek i jakie zasady stosować przy poszczególnych z nich? Nie jest to szczególnie skomplikowane, ale lekceważąc dopasowanie stylizacji do figury, można wiele stracić. Inaczej w tej samej sukience będzie prezentowała się klepsydra, a inaczej jabłko. Co więcej, należy wziąć pod uwagę swoje indywidualne cechy. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, a moda jest po to, by się nią bawić, a nie do niej dopasowywać.
Wyróżniamy pięć najpopularniejszych typów sylwetek:
- jabłko,
- gruszka,
- klepsydra,
- prostokąt,
- Y.
Sukienki dla figury typu jabłko
Osoba o figurze jabłka nie ma zarysowanej talii, ale posiada dość obfity brzuch. Jej górne partie ciała są większe od dolnych, a sylwetkę można wpisać w koło. Często te panie mają smukłe nogi i obfity biust, które warto podkreślić stylizacjami. Należy również wyraźnie zaznaczyć słabo widoczną talię. W związku z tym warto wybierać sukienki z dekoltem o literze V, a także te z paskiem pod biustem. Jakie sukienki wyszczuplają brzuch? By wizualnie stworzyć talię, zdecyduj się na sukienki ze wstawkami po bokach. By się optycznie wyszczuplić, wybieraj ubrania w pionowe paski i z pionowymi drapowaniami lub nacięciami. Chcąc podkreślić nogi, postaw na kreacje przed kolano. Wybieraj ciemne kolory i szarości.
Sukienki dla gruszki
Masz szerokie biodra lub sporą pupę, a znacznie węższe górne partie ciała? Oznacza to, że najprawdopodobniej jesteś przedstawicielką figury gruszki, jak przykładowo Kim Kardashian. Ubraniem powinnaś zaznaczyć ramiona i wysmuklić ciało od pasa w dół. Wybierając sukienkę, zdecyduj się na taką z bufiastymi rękawkami i szerokim dekoltem. Podkreśl pas kreacją dopasowaną w talii bądź dodaj pasek. Dół sukienki dopasuj do wymiarów figury. Jeśli chcesz podkreślić swoje atuty, jak często robią to siostry Kardashian, wybierz obcisłe spódnice. Z kolei gdy uważasz, że biodra są zbyt szerokie, zdecyduj się na rozkloszowane, na przykład z plisowaniem.
Sukienki dla klepsydry
Klepsydra jest figurą bardzo lubianą, a wręcz przez kobiety pożądaną. Charakteryzuje się wcięciem w talii i proporcjonalnymi względem siebie ramionami i biodrami. Dobrze, jeśli panie o tym typie sylwetki będą nosiły sukienki podkreślające talię, a unikały rzeczy oversize'owych oraz odcinanych pod biustem, które ukryją zalety figury. Chcesz stworzyć kreację wieczorową? Śmiało sięgnij o sukienkę o kroju rybki lub dopasowaną na całym ciele.
Sukienki dla prostokąta
Prostokąt nazywany jest inaczej figurą chłopięcą, a to za sprawą niewielkiego wcięcia w talii. Osoby o tym typie sylwetki mają proporcjonalne ramiona i biodra. Mogą to być osoby filigranowe, ale też nieco większe. Wybierając sukienkę, skup się na dodaniu kobiecości, w szczególności poprzez zaznaczenie talii. Wybieraj kreacje z wycięciami bądź wstawkami w tej okolicy, a także te delikatnie, optycznie poszerzające ramiona i biodra, na przykład z nieco szerszymi rękawkami i delikatnie rozkloszowane.
Sukienki dla figury Y
Figura Y to ta, gdzie ramiona są szerokie, panie o tym typie sylwetki miewają też spory biust. Reszta ciała zazwyczaj pozostaje szczupła. Warto nosić na przykład sukienki maxi, które rozszerzają się ku dołowi. Lepiej unikać bufiastych rękawów i szerokich dekoltów.