Wylew pod paznokciem
Odgraniczona plama pod płytką to zwykle bezbolesny krwiak podpaznokciowy, który zmienia stopniowo swój kolor z czerwonego do brązowego, a nawet czarnego. Może być skutkiem uderzenia lub przytrzaśnięcia, choć także długotrwałego ucisku.
Obecność krwiaka pod płytką świadczy o płytkim miejscowym urazie mechanicznym, który może doprowadzić też do powstania trwałych defektów. Jeżeli uszkodzeniu uległo łożysko, skutkiem są zmiany w strukturze paznokcia.
Często jednocześnie występują też problemy takie jak łamliwość paznokci, onycholiza, szponowatość płytki.
Zanokcica
Zanokcica to stan zapalny w okolicy paznokcia, wywołany zakażeniem bakteryjnym (odpowiedzialne są gronkowce lub paciorkowce), rzadziej grzybiczym. Sprzyjają mu uszkodzenia brzegu paznokcia, urazy opuszki, przedłużony kontakt z wilgotnym środowiskiem (np. w rękawiczkach) oraz cukrzyca.
Punktowym stanem zapalnym paznokcia, spowodowanym przez ukucie, jest natomiast zastrzał. Przyjmuje niebezpieczną postać, gdy rozszerzy się na kości i ścięgna, dlatego w przypadku wystąpienia obrzęku, zaczerwienienia i bolesności należy jak najszybciej oczyścić miejsce u chirurga i zastosować antybiotyki.
Przewlekłe stany zapalne wałów paznokciowych mogą mieć związek z niedoborem cynku w organizmie.
Zniszczone paznokcie
Złuszczanie się wierzchnich warstw płytki paznokcia, jej rozwarstwianie się i kruszenie to najczęściej efekty jej kontaktu z niszczycielskimi związkami chemicznymi. Brak ochrony dłonie działaniem detergentów, wielogodzinne macerowanie paznokcie w rękawiczkach, częste stosowanie lakierów i zmywaczy, a także nieprawidłowe usuwanie paznokci sztucznych, to największe grzechy przeciwko zdrowemu manicure.
Skutkiem zniszczenia płytki przez szkodliwe chemikalia może być koilonychia, czyli występowanie ścieńczonych, wklęsłych paznokci z wywiniętymi brzegami, choć mogą też wynikać z urazu, niedoboru żelaza lub działania innych czynników (choroba wieńcowa, niedoczynność tarczycy).
Osłabienie i rozdwajanie się paznokci często wynika z chorób tarczycy. Poważniejsze zmiany często wynikają z miażdżycy i cukrzycy, jak również innych chorób, w których dochodzi do niedokrwienia palców i zmian w obrębie naczyń włosowatych odżywiających tkanki paznokci.
Podatność płytki paznokciowej na uszkodzenia, jej kruchość, łamliwość i zmatowienie, może być też związana z niedoborami odżywczymi. Najczęściej dotyczą one zwłaszcza takich składników, jak wapń, magnez, jod, cynk, żelazo czy krzem, a także witaminy z grupy B.
Szorstkość, zmniejszona grubość i nieregularna powierzchnia płytki, podobnie jak nieprawidłowości w budowie paznokcia, mogą być też dziedziczna.
Zmiany na paznokciach mogą być spowodowane uszkodzeniem łożyska, do którego może dojść do wycinania skórek. Jest ono niepolecane, a w zamian proponuje się ich odsuwanie, gdy są wilgotne.