Spis treści
Reformy, czyli rodzaj kobiecej bielizny, choć dziś mogą wydawać się nieco zapomnianym reliktem przeszłości, pełniły istotną rolę w kobiecej codzienności. Te charakterystyczne, szerokie i wygodne majtki były niezwykle praktyczne. Skąd się wzięły i kto je nosił?
Co to są reformy?
Reformy to rodzaj damskiej bielizny. Te majtki z nogawkami do kolan są bardzo różnorodne. Obecnie w ofercie możemy spotkać reformy koronkowe i dopasowane, ale też bawełniane i luźne. Wszystko zależy od potrzeb kupującej. Jednak starsze pokolenie pamięta głównie reformy, które były w neutralnych kolorach, a przede wszystkim miały chronić przed wiatrem i zimnem. Jednocześnie zapewniały kobietom swobodę ruchu i komfort noszenia.
Kieszonka w majtkach ma kilka funkcji. Odkryłam, że chroni nasze zdrowie!
Kieszonka w majtkach to niepozorny skrawek materiału, nad którym, jak większość kobiet, się nie zastanawiałam. Domyślałam się, do czego może służyć, ale nie sądziłam, że jest tak istotna nie tylko dla...
Historia reform
Przez wieki kobiety nie nosiły pod sukniami niczego, co można by nazwać mianem współczesnych majtek. Tego rodzaju bielizną uważano nawet za niemoralną, a majtki stanowiły temat tabu, o czym świadczy ich określenie „niewymowne”.
Długie majtki, zwane calzoni, uszyto dla królowej Francji Katarzyny Medyceńskiej, żyjącej w XVI wieku. Miały one okrywać miejsca intymne, gdy królowa będzie wsiadała na konia. Z czasem tę bieliznę zaczęto nosić też podczas balów.
Na terenach Polski niektóre panie nosiły „gatki”, ale często uznawano je za nieprzyzwoite, a kobiety noszące taką bieliznę nawet wyśmiewano.
To, jak i kiedy powstały reformy nie jest wcale oczywiste. Ich początku można upatrywać w bloomersach. W XIX wieku Amerykanki sięgnęły po bloomersy, jako alternatywę dla niewygodnej, długiej sukni. Były to długie spodnie, sięgające kostek, które noszono pod suknią do kolan. Taki strój był znacznie wygodniejszy od swojego poprzednika. Z Ameryki trafiły one do Londynu.
Co ciekawe, Washington Irving, amerykański pisarz, w swojej książce „Historia Nowego Jorku” umieścił fikcyjnego bohatera Diedricka Knickerbockera, mężczyznę o holenderskich korzeniach. Rodzina tego mężczyzny została narysowana w luźnych spodniach, wiązanych lub rozpinanych na wysokości kolan. Tego rodzaju spodnie zostały nazwane knickerbockers i chętnie wybierali je mężczyźni ze średnich i wyższych klas. Od 1860 roku zaczęły po nie sięgać kobiety, które zakładały je pod spódnice, gdy zajmowały się ogrodnictwem, planowały szybki marsz lub też wspinaczkę skałkową. Stąd też angielska nazwa damskich majtek z nogawkami, czyli knickers. Pod koniec XIX wieku nazwy knickers zaczęto używać w odniesieniu do kobiecej bielizny. Początkowo jej noszenie nie przystawało damom, jednak z czasem majtki te stały się modne i powszechne. Na język polski można przetłumaczyć je jako „pumpy”.
Te majtki mogą szkodzić zdrowiu i powodować infekcje intymne! Problem leży w składzie
Majtki, które szkodzą zdrowiu? Choć to stwierdzenie na pozór brzmi dość tajemniczo, bielizna może przyczyniać się do infekcji intymnych, a nawet odpowiadać za powikłania ciąży. Problem nie leży w kroj...
Współczesne reformy podobne są też do pantalonów. Tym mianem określano obcisłe lub szerokie spodnie. Miały one różny wygląd i różnorodne ozdoby (lub ich brak), w zależności od tego, kto je nosił. Ich nazwa pochodzi od Pantalona, bohatera comedii dell'arte. Pantalony nosili niegdyś żołnierze Legionów Polskich we Włoszech oraz Armii Księstwa Warszawskiego. Sięgali po nie też cywile, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W przypadku tych drugich pantalony były częścią bielizny, noszoną pod suknią. Wyszły z użycia podczas reformy ubioru, zapoczątkowanej przez lekarza Gustava Jägera.