Osoba, którą dążąc do zawarcia małżeństwa ze swoim wybrankiem, dopuściła się morderstwa wcześniejszego małżonka (jego lub własnego), nie otrzyma ślubu kościelnego. Dotyczy to także osób, które "przez skuteczny współudział fizyczny lub moralny spowodowali zgon współmałżonka jednej czy drugiej strony".
Zobacz pozostałe przypadki ---->
Ślubu kościelnego nie mogą ze sobą zawrzeć osoby spokrewnione w linii prostej (np. ojciec z córką, matka z synem, dziadek z wnuczką, babcia z wnuczkiem) i bocznej do czwartego stopnia (np. brat z siostrą, wuj z siostrzenicą, kuzyni). W przypadku pokrewieństwa w linii bocznej trzeciego i czwartego stopnia istnieje możliwość uzyskania dyspensy.
Zobacz pozostałe przypadki ---->
Co ważne, "nie mogą ważnie zawrzeć małżeństwa ze sobą ci, którzy są związani pokrewieństwem prawnym powstałym z adopcji, w linii prostej lub w drugim stopniu linii bocznej".
Zobacz pozostałe przypadki ---->
Ślubu kościelnego nie mogą zawrzeć także osoby spowinacone w linii prostej lub bocznej. Przykład podaje serwis opoka.org: "Jan, ożeniony z Anną, po jej śmierci nie może poślubić, ani Marii - swojej teściowej, ani Jadwigi - córki Anny - z innego małżeństwa (czy spoza małżeństwa). Analogiczna sytuacja miałaby miejsce, gdyby Anna - po śmierci Jana - chciała poślubić Józefa (ojca Jana) lub Piotra (syna Jana z innego małżeństwa), czy innego wstępnego lub zstępnego Jana."
Zobacz pozostałe przypadki ---->