Żel aloesowy na oparzenia
Badania wskazują na skuteczność żelu aloesowego w przypadku oparzeń pierwszego i drugiego stopnia, w tym tych słonecznych, jak również lekkich odmrożeń skóry. Może nawet przyspieszać czas gojenia o 9 dni w stosunku do konwencjonalnego leczenia. Działa chłodząco i kojąco, zmniejsza stan zapalny i zaczerwienienie, łagodzi też świąd przy regeneracji skóry, wspomaga ochronę przed infekcjami, redukuje powstawanie blizn. Żel aloesowy powinien być czysty i wysokie jakości. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę.
Żel aloesowy na blizny
Właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne żelu aloesowego sprawiają, że wspomaga regenerację skóry, również tej pokrywającej świeże blizny. Już po zagojeniu rany warto sposować go w celu zmiękczenia skóry i stworzenia pełnego wilgoci środowiska, które ogranicza tworzenie tkanki bliznowej. Na żel tuż po jego wmasowaniu należy nałożyć tłusty „opatrunek” z maści albo olejku.
Żel aloesowy na wysypkę
Łagodzące właściwości żelu aloesowego warto wykorzystać w sytuacji zaczerwienionej i wysuszonej skóry, pokrzywki i innych wysypek. Jest polecany osobom z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy liszaj płaski, a także infekcyjnymi: trądzikiem różowatym i pospolitym, grzybicą, brodawczakiem czy opryszczką wargową i narządów płciowych. Wbrew wcześniejszym opiniom nie chroni jednak przed zmianami skórnymi wywołanymi promieniowaniem X i ultrafioletowym.
Żel aloesowy na trądzik
Trądzik pospolity to infekcja bakteryjna, w której bardzo może pomóc żel aloesowy. Ma działanie zwalczające bakterie i zapalenie, łagodzące podrażnienia, wspomagające gojenie uszkodzonej skóry, a także zmniejszające powstawanie blizn potrądzikowych. Żel stanowi także świetną bazę do maseczek ze składnikami polecanymi przy zakażeniach skórnych. To m.in. glinki, węgiel aktywny, olejki eteryczne (np. z drzewka herbacianego). Podobne połączenia można stosować punktowo w infekcjach grzybiczych, a także opryszczce.