Kamila Ferenc (Warszawa)
Prawniczka w Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji. Absolwentka prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i kancelariach prawnych.
Autorka analiz prawnych do raportów z serii „Watchdog.edu.pl” oraz publikacji naukowych z zakresu prawa konstytucyjnego i administracyjnego. W latach 2014-2016 Ambasadorka Rzecznika Praw Obywatelskich.
Iwona Ochocka
Inicjatorka "spacerów po wolność i prawa kobiet" w Tczewie. Jako jedna z pierwszych, na własnej skórze poczuła szykany w związku z tą działalnością. Jest oczerniana w mediach sprzyjających PiS, a jej mąż po 15 latach pracy w "Lotosie" został właśnie zwolniony.
Kociewianka z wyboru, założycielka niepublicznej szkoły podstawowej w Tczewie. Filolożka, polonistka z zamiłowania i wykształcenia, nauczycielka dyplomowana i ekspertka do spraw edukacji. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Ukończyła studia podyplomowe na kierunkach: Wiedza o kulturze (UG) oraz Psychologia pozytywna (SWPS), a także Akademia Coachingu (WSB) w Gdańsku.
Wcześniej uczestniczyła w protestach w obronie sądów i polskiej szkoły oraz w Marszach Równości. Orędowniczka praw kobiet i mniejszości, a także świeckiej szkoły.
Kiedy ruszyły te spacery o wolność i prawa kobiet w Tczewie, "Gazeta Tczewska" tak m.in. o niej napisała:
"Pani pedagog dała swoim wychowankom doskonałą lekcję łamania zasad moralnych i społecznych, a także narażania życia innych w dobie pandemii. Tu nasuwają się pytania: Czy chcemy, aby nasze dzieci miały takie autorytety?". W TVP INFO jeden z publicystów również mówił o niej bardzo niepochlebnie.
Po tych medialnych atakach zapowiada więc wniosek o sprostowanie oraz pozew o naruszenie dóbr osobistych.
Ale też wie, że przez to stała się niejako ikoną tego znienawidzonego przez PiS środowiska nauczycieli niepokornych.
- Zawsze byłam niepokorna i to się nie zmieni - mówi. - Mój mąż jest dzielnym człowiekiem, bo ma feministkę pod bokiem. Przez co on również doświadcza szykan jak zwolnienie z pracy. Ale czuję za to wsparcie od rodziny i przyjaciół - puentuje naszą rozmowę.
Anna Górska
Jedna z feministycznych aktywistek. Liderka partii Razem na Pomorzu. Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
We wczesnej młodości Anna Górska była dziennikarką. Obecnie zajmuje się prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa związanego z rzemiosłem artystycznym. Prywatnie ma męża i dwoje dzieci.
- Liberalizacja prawa do aborcji jest jednym z naszych głównych postulatów feministycznych. Nie można więc było pozostać obojętnym po wydaniu wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. Jeszcze w tym samym dniu, kiedy to orzeczenie ogłoszono, spotkałyśmy się spontaniczne pod biurami poselskimi PiS w Gdańsku. Przyszło około stu osób. Zapalaliśmy znicze. A już następnego dnia, w tym samym miejscu były nas tysiące - tłumaczy.
Była w Warszawie kiedy strajkowało około 100 tysięcy osób. I na własne oczy - jak mówi - widziała te prowokacje, to wchodzenie w tłum i rozpuszczanie gazu itd. Jest więc niebezpiecznie. Przyznaje, że czuje strach. - Ale nie wolno milczeć w takiej chwili, nie wolno machnąć na to ręką i zostać w domu - tłumaczy.
Krystyna Kacpura
Związana z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny od wielu lat. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, wydziału neofilologii. Ukończyła podyplomowe studia w Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Działa aktywnie na forum ONZ jako rzeczniczka praw kobiet. Autorka licznych artykułów, raportów i stanowisk na temat zdrowia i praw reprodukcyjnych kobiet. Członkini Sexual Rights Initiative i European Society for Contraception and Reproductive Health.