W jakiej wysokości przysługuje zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości:
- 100 proc. kwoty, od której oblicza się wysokość zasiłku (podstawy jego wymiaru) przez pierwszą część okresu jego pobierania (urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz 6 tygodni urlopu rodzicielskiego) i 60 proc. tej podstawy przez pozostałą część urlopu rodzicielskiego,
- 80 proc. kwoty, od której oblicza się wysokość zasiłku (podstawy jego wymiaru), przez cały okres jego pobierania, jeśli złożymy wniosek o zasiłek w pełnym wymiarze w czasie 21 dni od urodzenia dziecka lub przyjęcia go na wychowanie.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru. Także zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego należy się w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru.
Ważne! Jeśli miesięczna wysokość zasiłku macierzyńskiego pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy jest niższa niż 1000 zł, czyli niższa od świadczenia rodzicielskiego, to zasiłek macierzyński podwyższa się do 1000 zł.
Zobacz także: Mistrzowie parkowania w Toruniu. Mamy nowe zdjęcia! [GALERIA]
Jak długi urlop macierzyński
Przez pierwsze 20 tygodni po narodzinach dziecka to jego mama korzysta z urlopu macierzyńskiego. 6 tygodni można wykorzystać jeszcze przed porodem, a kolejne po narodzinach malucha. Po spędzaniu 14 tygodni w domu może mama wrócić do pracy i pozostałe 6 tygodni urlopu przekazać ojcu dziecka.
Wniosek o rezygnację z urlopu macierzyńskiego kobieta powinna złożyć najpóźniej 14 dni przed planowanym powrotem do pracy. Musi do niego dołączyć zaświadczenie od pracodawcy ojca dziecka, że złożył on wniosek o przejęcie urlopu.
Jak długi urlop rodzicielski
Po 20 tygodniowym urlopie macierzyńskim rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku porodu mnogiego - do 34 tygodni. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie. Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia (do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia).
- Urlop może zostać udzielony w nie więcej niż 4 częściach stanowiących wielokrotność tygodnia, przypadających bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić między siebie - zaznacza Krystyna Michałek.
Zobacz także: Mistrzowie parkowania w Toruniu. Mamy nowe zdjęcia! [GALERIA]
Część urlopu nie może być krótsza niż 8 tygodni z wyjątkiem:
- pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
- przyjęcia dziecka na wychowanie w tym przypadku pierwsza cześć urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 3 tygodnie,
- sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
Część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni) można zostawić na później i wykorzystać go do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Tę część można podzielić maksymalnie na 2 części po 8 tygodni. Łączny okres pobierania świadczenia nie może być dłuższy niż 32 tygodnie, a w przypadku ciąży mnogiej - 34 tygodnie.
- Wysokość zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 100 proc. za okres pierwszych 6 tygodni, a w przypadku porodu wielorakiego 8 tygodni. Za pozostały okres 60 proc. pensji (średniej z 12 miesięcy).
- Rodzice mogą się jednak zdecydować na jednolitą wysokość zasiłku macierzyńskiego za czas urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Wówczas wynoszą one 80 proc. pensji - podsumowuje regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Zobacz także: Mistrzowie parkowania w Toruniu. Mamy nowe zdjęcia! [GALERIA]