Grudziądz
W ubiegłym roku w Grudziądzu zawarto osiem ślubów plenerowych. W bieżącym roku takich uroczystości było już pięć, a na najbliższy piątek planowana jest szósta.
- W najbliższych miesiącach, będzie jeszcze sześć ślubów poza USC - spoglądając w terminarz mówi Katarzyna Bozińska, kierownik USC w Grudziądzu. - Oczywiście, może ich być jeszcze więcej, bo deklarację wystarczy złożyć na 30 dni przed uroczystością.
Miejsca, które najczęściej wybierają grudziądzanie, aby powiedzieć sobie "tak" są dwa: Park Miejski z aleją róż i oczkiem wodnym z łabędziami oraz hotel nad jeziorem.
- Na sierpień zaplanowany mamy pierwszy ślub w domowym ogrodzie. Będzie to nieduża rodzinna uroczystość - dodaje kierownik Bozińska. Zanim zapadła decyzja udzieleniu ślubu w tym miejscu, pracownicy USC odwiedzili ogród narzeczonych i sprawdzili czy jest miejscem godnym, aby mogła się w nim odbyć taka uroczystość. Przeszkód nie było.
Najwięcej ślubów udzielanych jest latem - od czerwca do września. - A najmniej w lutym i listopadzie. Zapewne z powodu pogody, ale także dlatego, że... w nazwach tych miesięcy nie ma litery "r" .
Niektórzy narzeczeni rzeczywiście zwracają na to uwagę - mówi kierownik Bozińska.
(DD)
Co wyróżnia dobrego konsultanta ślubnego?/DDTVN
Chojnice
W Chojnicach takich ślubów jest kilka w roku. Nie brakuje tu urokliwych miejsc do przeprowadzenia tej wyjątkowej uroczystości. Ważne jest to, żeby można powiesić w reprezentacyjnym miejscu państwowe godło.
Najczęściej śluby plenerowe odbywają się nad jeziorami i w dworkach. Była też spektakularna uroczystość ślubna na... stylowym wycieczkowym statku pływającym po jeziorze Charzykowskim. Statek z młodymi był zacumowany na środku jeziora, a goście podpłynęli do niego na motorówkach.
(AM)
Co wyróżnia dobrego konsultanta ślubnego?/DDTVN
Żnin
W małych gminach i miejscowościach śluby poza urzędem nie zdarzają się często, ale są. Dla przykładu, w gminach Barcin i Łabiszyn, pary jeśli nie chcą zawierać związku małżeńskiego w ratuszu wybierają otoczenie, pięknych lokalnych pałaców - w Młodocinie oraz w Lubostroniu.
Maria Stefańska, z-ca kierownika USC w Barcinie w ubiegłym roku udzielała jednego takiego ślubu, w tym roku jednego. - I w najbliższy piątek mam kolejny, ale ten odbędzie się w Bydgoszczy - mówi.
Dodaje, że jeśli pary decydują się na plener, to nie są to mieszkańcy gminy. Jedna była z Łabiszyna, druga ze Żnina.
Podobnie wypowiada się Artur Czaja, kierownik USC w Łabszynie. Już kilka razy udzielał ślubów na terenie lubostrońskiego kompleksu, w alei cisowej, w pobliżu stawu lub samym pałacu. - I też głownie są to osoby, które nie są mieszkańcami gminy Łabiszyn. Miałem na przykład parę z Bydgoszczy, a nawet ze Świecia - mówi.
Kiedy pary najchętniej ślubują? - W tym roku oblegany jest lipiec - informuje Maria Stefańska. - Ja nie zauważyłem, żeby jakieś miesiące cieszyły się szczególnym powodzeniem. Teraz ludzie ślubują, tak, jak im po prostu pasuje - dodaje Artur Czaja.
(JB)
Co wyróżnia dobrego konsultanta ślubnego?/DDTVN
Inowrocław
Urząd Stanu Cywilnego w Inowrocławiu w roku bieżącym nie organizowała ani jednego ślubu poza ratuszem. Natomiast w roku ubiegłym odbyła się jedna taka impreza.
Młoda para złożyła przysięgę małżeńską w Chacie Kujawskiej znajdującej się na terenie Pijalni Wód - Palmiarni "Inowrocławianka" w Solankach.
- Staramy się wychodzić naprzeciw narzeczonym. Jednak ślub poza urzędem łączy się z dodatkową opłatą w wysokości tysiąca złotych. Jest to opłata ustawowa - informuje Jacek Nijak, kierownik USC w Inowrocławiu.
Co do najpopularniejszych miesięcy, w których pary stają na ślubnym kobiercu, Jacek Nijak zauważa, że jest to okres od czerwca do października.
(FI)
Co wyróżnia dobrego konsultanta ślubnego?/DDTVN