Walentynki 2022: uroczysta kolacja w restauracji czy romantyczny film w domowym zaciszu? Jak Polacy spędzą tegoroczne święto zakochanych?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Walentynki to święto obchodzone najchętniej przez Amerykanów, jednak jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos, obchodzi je aż 2/3 Polaków.
Walentynki to święto obchodzone najchętniej przez Amerykanów, jednak jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos, obchodzi je aż 2/3 Polaków. Getty Images
Polacy pokochali walentynki i z chęcią co roku je celebrują. Aż 2/3 naszych rodaków, którzy wzięli udział w badaniu Ipsos „Walentynki 2022” zamierza spędzić ten dzień uroczyście. Obchodzić je będą starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni.

Spis treści

14 lutego to święto zakochanych. W tym dniu większość par postanawia uczcić swoją miłość, spędzając wspólnie czas. Jak wynika z badania Ipsos Global Advisor, jest ono w Polsce znacznie chętniej świętowane niż na przykład Halloween, a Polacy należą do narodów, które ochoczo obchodzą walentynki. Na pytanie, na ile prawdopodobne jest, że będziesz celebrować dzień zakochanych, aż 64 proc. ankietowanych odpowiedziało: bardzo/raczej prawdopodobne.

Jak zaplanować walentynki?

Na świętowanie tegorocznych walentynek równie otwarci są mężczyźni i kobiety, niezależnie od wieku (brak istotnych różnic między grupami 18–34 i 35–55) oraz stażu związku. Interesujące jest również to, że w organizację dnia zakochanych w równym stopniu angażują się przedstawiciele obu płci. Aż 66 proc. ankietowanych deklaruje, że planuje je razem z partnerem i podzielą się kosztami. W znacznej mniejszości są te osoby, które będą robić to w pojedynkę i na przykład przygotują drugiej połówce tego dnia niespodziankę.

Co będą robić zakochani 14 lutego?

Większość biorących udział w badaniu Polaków 14 lutego będzie celebrować w domowym zaciszu. 35 proc. ankietowanych zaplanowało w walentynki oglądanie filmów, 26 proc. wspólną kąpiel, 23 proc. zamówi jedzenie z dowozem, a 14 proc. ugotuje posiłek we własnej kuchni. Z kolei do restauracji planuje wyjść co trzecia osoba obchodząca to święto, a do kina – co piąta. A co, oprócz tego, zakochani będą robić w tym dniu? Przytulać się i całować! Prawie 90 proc. Polaków wymieniło te formy okazywania uczuć jako ulubione.

Dowiedz się więcej:

Prezenty na walentynki, czyli co Polacy chcieliby dostać z tej okazji?

Jak wynika z sondażu, w temacie podarunków na walentynki oczekiwania mężczyzn i kobiet mocno się różnią. Panie myśląc o najfajniejszym prezencie, wskazują na biżuterię, panowie stawiają raczej na kwiaty. Dobrym pomysłem jest również bilet do kina. Dla 16 proc. kobiet, które wzięły udział w badaniu najlepszym prezentem będzie „trzy godziny świętego spokoju”. Ankietowani wskazali również najmniej trafiony upominek – skarpetki w serduszka.

Badanie zostało przeprowadzone na platformie Ipsos.digital na 450 osobach w wieku 18–55 lat, w tym:

  • 50 proc. kobiet i 50 proc. mężczyzn,
  • 47 proc. osób w wieku 18–34 i 53 proc. osób w wieku 35–55 lat.
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet