Spis treści
Jakie choroby widać na włosach? Zwróć uwagę na niepokojące objawy
Zadbane włosy stanowią pewnego rodzaju „wizytówkę” kobiet i mężczyzn. Niestety, struktura włosów jest bardzo delikatna, a każde zaburzenie równowagi w organizmie może mieć znaczący wpływ na ich wygląd. Czy wiesz, że wczesne siwienie może być oznaką choroby? Podpowiadamy, co wygląd włosów mówi o stanie zdrowia.
Choroby, które widać na włosach. Co powinno zaniepokoić?
Sprawdź: Modne fryzury z siwymi włosami
Jak dbać o wygląd włosów? Czym jest olejowanie włosów i jak działają ziołowe płukanki?
O wygląd włosów warto dbać przez cały rok. Niestety, ich struktura jest bardzo delikatna, dlatego są wrażliwe na nagłą zmianę temperatur, niezbilansowaną dietę, sztuczne dodatki do kosmetyków, chlor, a nawet zanieczyszczenia powietrza, w tym smog.
Pielęgnację włosów warto rozpocząć od zbilansowanej diety, która będzie źródłem witamin i związków mineralnych korzystnie wpływających na strukturę i wytrzymałość cebulek włosowych. Dlatego z diety warto wyeliminować produkty wysokoprzetworzone z dodatkiem konserwantów. Natomiast w jadłospisie powinny znaleźć się:
- naturalne produkty zawierające witaminy A i E – zielone i pomarańczowe warzywa oraz owoce, a także oleje roślinne,
- produkty bogate w kwasy omega-3 – tłuste ryby morskie, olej z wiesiołka i czarnuszki oliwa z oliwek,
- produkty będące źródłem magnezu, cynku i selenu – tłuste ryby morskie i owoce morza, oleje roślinne, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, surowe warzywa i owoce, najlepiej zielone, pomarańczowe i czerwone, ze względu na najwyższe stężenie beta-karotenu i chlorofilu.
Dodatkowo można zastosować domowe płukanki do włosów z roślin zmniejszających wypadanie i pobudzających wzrost np. z pokrzywy zwyczajnej, skrzypu polnego, nasion kozieradki, korzenia łopianu i czarnej rzepy.
Fryzjerzy i styliści mody polecają również olejowanie włosów, które polega na nałożeniu odpowiedniej ilości oleju na włosy, delikatnym wmasowaniu, odczekaniu określonego czasu i dokładnym spłukaniu. Jaki olej wybrać? Wszystko zależy od efektów jakie chcemy osiągnąć np. na wypadające włosy warto nałożyć olej rycynowy, a do zniszczonych włosów z tendencja do rozdwajania końcówek poleca się olej jojoba lub arganowy.
Zobacz też: Na czym polega olejowanie włosów i jak dobrać odpowiedni olej?
Co jeszcze można zrobić, aby zadbać o włosy? Warto udać się do trychologa, czyli specjalisty zajmującego się chorobami skóry głowy, ponieważ wygląd włosów zależy przede wszystkim od kondycji skóry. Dodatkowo specjalista może zbadać porowatość włosów, a dzięki temu dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji.
Jak sprawdzić porowatość włosów i dbać o nie na co dzień? Tak o nie zadbasz!
To właśnie porowatość odpowiada za to, czy nasze włosy wyglądają zdrowo, są gładkie i przylegają do głowy, ale nie są podatne na stylizację czy raczej mają tendencję do puszenia się, elektryzowania si...