Rozłożenie należności na raty i świadczenie postojowe dla samozatrudnionych
W przypadku obniżenia przychodów osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą starać się o świadczenie postojowe (1300 zł lub 2080 zł), jak również mogą wnioskować o rozłożenie należności na raty bez opłaty prolongacyjnej.
Świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych - warunek
Osoba samozatrudniona może dostać świadczenie postojowe, jeżeli prowadziła działalność gospodarczą przed 1 lutego 2020 r., a jej przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku powinien być co najmniej o 15% niższy niż przychód w poprzednim miesiącu.
Świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych - kwota
Świadczenie postojowe dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia). Jest ono nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.
Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych a zawiedzenie działalności
O świadczenie postojowe mogą starać się osoby samozatrudnione, które po 31 stycznia 2020 r. zawiesiły działalność (jeżeli spełnią warunek 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku).