Zbadaj się
Jeśli pomimo wszystkich polecanych zabiegów nieprzyjemny zapach stóp będzie wciąż się utrzymywać, przyczyną mogą być niewykryte choroby. Oprócz grzybicy stóp lub infekcji bakteryjnej przykra woń potu może wynikać z cukrzycy czy zaburzeń pracy tarczycy. Bywa ponadto, że pot pachnie brzydko z powodu przyjmowania określonych leków. Jeżeli nie są to możliwe przyczyny problemu, warto rozwiązać go z pomocą podologa, czyli specjalisty zdrowia stóp.
Zmień dietę
Na zapach potu, a więc również ten wydzielany przez stopy, wpływ ma dieta. Staje się on nieprzyjemny pod wpływem spożywania zbyt małych ilości płynów, sięgania po fast food i fabryczne produkty, a także zawierające wieprzowinę i nadmiar soli. W mniejszym stopniu na zapach ciała wpływają zdrowe produkty, jak np. warzywa cebulowe czy kapustne, a także ostre przyprawy.
Myj stopy pod bieżącą wodą
Gdy myjesz stopy, nie pozostawiaj mydlin na skórze. Najlepiej więc rób to pod bieżącą wodą, ew. dobrze spłucz resztki produktu za pomocą porcji czystej wody.
Uważaj na mydło w kostce
Mydło w kostce ma zasadowe pH, tymczasem zdrowa skóra ma lekko kwaśny odczyn, co chroni ją m.in. przed infekcjami. Korzystne jest nawet jej celowe zakwaszenie, np. w ramach kąpieli stóp w wodzie z octem jabłkowym.