Cyneraria
Zimą w sklepach i kwiaciarniach pojawiają się pięknie kwitnące cynerarie. Ich kwiaty przypominają stokrotki, ale są o nich znacznie większe i zdecydowanie bardziej kolorowe (niebieskie, różowe, fioletowe, bordowe, często mają cieniowane płatki). Cyneraria to roślina „jednorazowa” – w warunkach domowych jej dłuższe utrzymanie i doprowadzenie do ponownego kwitnienia jest praktycznie niewykonalne.
Jak zadbać o cynerarię, żeby długo kwitła? Przede wszystkim należy ją regularnie podlewać (nie można jej przesuszyć). Wodę wlewamy do podstawki.
Poza tym warto wiedzieć, że ta roślina dobrze czuje się w chłodzie, więc jeśli stawiamy ją na parapecie, to kaloryfer pod nim powinien być zakręcony. Warto też zadbać o wilgotne powietrze, ale nie można zraszać rośliny.
Grudnik
Grudnik jest też znany jako szlumbergera, zygokaktus oraz kaktus Bożego Narodzenia. Rzeczywiście najczęściej zakwita w okresie tych świąt, ale zdarza się, że kwitnie już w listopadzie, ale także styczniu i lutym. Grudnik nie wytwarza liści, ale ma silnie spłaszczone, zielone pędy, które pełnią ich rolę. Na ich końcach pojawia się kwiaty o kolorowych płatkach, niemal we wszystkich kolorach (z wyjątkiem niebieskiego).
Grudniki nie są trudne w uprawie i udają się nawet osobom, które nie mają „ręki do kwiatów” Ważne jest, żeby zapewnić im przepuszczalną ziemię i nie za dużo wody – znacznie lepiej znoszą przesuszenie niż zalewanie. Ziemia powinna być lekko wilgotna. Poza tym grudnik nie przepada za ciepłem (optymalna temperatura to ok. 20 ºC) i musi mieć rozproszone światło.
W jego uprawie ważny jest okres spoczynku – we wrześniu i październiku powinien mieć niższą temperaturę (najłatwiej wystawić go do ogrodu lub na balkon, ale miejsce musi być osłonięte przed deszczem i słońcem). W tym czasie ograniczamy też podlewanie. Na początku zimy grudnik odwdzięczy się pięknymi kwiatami.
Kalanchoe Blossfelda
Kalanchoe Blossfelda zakwita, kiedy dzień jest krótki. Ta cecha sprawiła, że roślina stała się bardzo popularną zimową ozdobą parapetów. Kalanchoe jest nieduża, ma ciemnozielone, błyszczące liście i wytwarza całą masę kwiatów – białych, żółtych, pomarańczowych, łososiowych, czerwonych. Szczególnie uroczo prezentują się odmiany o pełnych kwiatach, które przypominają miniaturowe różyczki.
Jak zadbać o kalanchoe? Ta roślina, podobnie jak kaktusy czy popularne grubosze, jest sukulentem. Oznacza to, że gromadzi wodę w liściach i łodygach. Dlatego kalanchoe nie można przelewać! Znacznie lepiej znosi niedobór wody niż jej nadmiar. Podlewamy ją dopiero, kiedy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Poza tym trzeba jej zapewnić jasne miejsce, ale niebezpośrednio nasłonecznione.
Kamelia japońska
Kamelie to dość spore i wymagające rośliny, jednak ich kwiaty wynagradzają trudy uprawy. Są piękne i utrzymują się długo. Kamelie są wieloletnimi krzewami (mają zdrewniałe pędy), spokrewnionymi z… herbatą. Mają bardzo ładne, ciemne i błyszczące liście oraz przepiękne kwiaty – białe, różowe, czerwone, często wzorzyste. Najpiękniej prezentują się te o kwiatach pełnych, ale półpełne i pojedyncze też są piękne.
Największą trudnością w uprawie kamelii jest to, że lubią one chłód. W okresie kwitnienia, czyli zimą, powinny mieć temperaturę ok. 10-15°C. Najlepiej udają się więc w ogrodach zimowych lub oszklonych werandach. Lato mogą spędzać na dworze, w lekko zacienionym miejscu. Kamelie muszą też mieć kwaśną ziemię, która będzie stale lekko wilgotna. Do podlewania najlepiej używać przegotowanej wody.