Pluskwica groniasta (Actaea racemosa, inaczej Cimicifuga racemosa)
Pochodzi z Ameryki Północnej, a surowcem zielarskim jest korzeń, który zawiera glikozydy triterpenowe (acteina, deoksyacteina, cimigozyd, cimicifugozyd) oraz m. in. kwas salicylowy, substancje estrogenne i izoflawony. Roślina działa na hormony płciowe i zatrzymuje wytwarzanie hormonu luteinizującego (LH). Dzięki temu łagodzi uderzenia gorąca, obfite pocenie się, nerwowość i zmiany nastrojów.
licencja
Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis)
Z rośliny tej wytwarza się olej, który jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6: kwas gamma linolenowy (GLA) i kwas linolenowy (LA), zawiera także fitosterole, polifenole i antyoksydanty. Kwas GLA przyczynia się do produkcji prostaglandyn – hormonów tkankowych biorących udział w wielu procesach zachodzących w organizmie.
Olej z wiesiołka zwiększa ukrwienie i nawilżenie błon śluzowych i skóry, reguluje pracę hormonów oraz działa przeciwzapalnie. Zmniejsza więc suchość pochwy, poprawia wygląd cery, uelastycznia skórę, usprawnia pracę serca.
Tasznik pospolity (Capsella bursa-pastoris)
To pospolicie rosnący chwast, który można znaleźć na łąkach, polach czy obrzeżach lasów. Jest on bogatym źródłem flawonoidów, dzięki czemu ma działanie antyoksydacyjne, opóźnia procesy starzenia. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i przeciwbólowe, obniża ciśnienie krwi, a także wspomaga pracę serca i wątroby. Zmniejsza również potliwość oraz uspokaja i ułatwia zasypianie.
licencja
Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca)
To bogate źródło flawonoidów. Działa uspokajająco, rozkurczowo, łagodzi bóle brzucha oraz reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Uspokaja, koi nerwy, ułatwia zasypianie, łagodzi też zawroty i bóle głowy często towarzyszące menopauzie.
licencja