Czy jest pan/ pani Polakiem?
Polskie prawo pracy zakazuje dyskryminacji ze względu na narodowość. Mówi o tym art. 11 kp. Tym samym pracodawca nie powinien dociekać, jakie pochodzenia ma kandydat do pracy. O zatrudnieniu danej osoby powinny decydować jej predyspozycje zawodowe i doświadczenie.
Źródło: HRK
Czy planuje pani w najbliższym czasie ciążę?
Kandydatka do pracy nie ma obowiązku zwierzać się rekruterowi ze swojego prywatnego życia. Dotyczy to również planów związanych z urodzeniem dziecka. Nawet, jeżeli pracodawca będzie próbował dowiedzieć się, czy jego rozmówczyni zamierza pójść urlop macierzyński, udzielanie mu tego typu informacji nie jest wskazane.
Pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego i żaden pracodawca nie powinien tego kwestionować. Aby uniknąć niezręcznej sytuacji, można użyć formuły „pozwoli Pan/Pani, że odpowiedź pozostawię dla siebie” - radzą eksperci HRK.
Źródło: HRK
Czy jest pani stanu wolnego?
Niektórzy rekruterzy niewiele sobie robią z savoir-vivre’u. Zdarza im się nawet pytać o stan cywilny kandydatki do pracy. O ile kiedyś kobiety ubiegające się o dany wakat podawały tego typu informacje w CV, o tyle obecnie specjaliści ds. HR odradzają zamieszczanie tak szczegółowych danych w curriculum vitae. Przyczyna jest prosta: status związkowy nie powinien decydować o zatrudnieniu.
Czy jest pan/ pani osobą wierzącą?
Niektórzy pracodawcy przywiązują dużą wagę do religii. Wyznanie nie powinno jednak decydować o zatrudnieniu pracownika. Jeżeli rekruter zapyta cię o wiarę, nie musisz składać żadnych deklaracji. Możesz wytłumaczyć, że ważne jest dla ciebie to, aby głównym kryterium wyboru twojej osoby stały się posiadane przez ciebie kwalifikacje i umiejętności.
Warto jednak upewnić się, w jakim celu pracodawca próbuje zasięgnąć informacji. Może np. okazać się, że próbuje ustalić, kiedy potencjalny pracownik będzie chciał brać wolne z okazji świąt.
Źródło: HRK