Spis treści
Dobra sytuacja na rynku pracy
Rotacja na rynku pracy obecnie utrzymuje się na identycznym poziomie, co w ubiegłym kwartale: zmianę pracodawcy w ostatnich 6 miesiącach deklaruje 20 proc. zatrudnionych. Niezmiennie największą motywacją do zmiany firmy pozostaje lepsze wynagrodzenie, na które wskazuje 48 proc. ankietowanych – wynika z najnowszej edycji raportuMonitor Rynku Pracy Randstad.
Autorzy badania zwracają uwagę, że przybyło osób, które poszukują nowej pracy kierując się chęcią rozwoju zawodowego: wzrost z 36 proc. do 42 proc. Natomiast z powodu niezadowolenia z poprzedniego miejsca pracy, firmę zmieniło 34 proc. badanych. Spośród analizowanych zawodów, pracodawcę najczęściej zmieniali kierowcy (57 proc.), a pod względem branż: zatrudnieni w hotelarstwie i gastronomii. Średni czas poszukiwania pracy wyniósł 2,7 miesiąca. Jednocześnie 73 proc. respondentów deklaruje zadowolenie z wykonywanej pracy.
Polacy chętniej zmieniają pracę
Na możliwy wzrost rotacji pracowników wskazują dane dotyczące aktywności w poszukiwaniu zatrudnienia. Co prawda zaledwie 9 proc. badanych szuka aktywnie nowej pracy, ale z kwartału na kwartał systematycznie rośnie pula pracowników, którzy rozglądają się na rynku i przeglądają oferty.
Polscy pracownicy z większym optymizmem oceniają też swoje zawodowe szanse: wzrósł zarówno odsetek tych, którzy twierdzą, że mogliby znaleźć jakąkolwiek pracę (wzrost o 2 p. p. do 89 proc.), jak i tych, którzy sądzą, że byłaby to posada tak samo dobra lub lepsza od obecnej (wzrost o 6 p. p. do 69 proc.). Natomiast 27 proc. respondentów ocenia, że nie ma obecnie ryzyka, że stracą pracę, a wg 37 proc. jest ono małe. 9 proc. pracowników sądzi, że ryzyko jako wysokie.
Pod względem stanowisk, zdecydowanie najpewniej na rynku pracy czują się kierowcy: 100 proc. z nich uważa, że jeśli zaszłaby taka konieczność, w ciągu pół roku, znajdą posadę na tak samo dobrych lub lepszych warunkach. Niemal tak samo optymistycznie oceniają swoją pozycję inżynierowie: 100 proc. spodziewa się, że znajdzie jakiekolwiek zatrudnienie, a wg 86 proc. będzie ono lepsze. Z dużym spokojem na możliwości zatrudnienia patrzą też mistrzowie i brygadziści: odpowiednio 100 proc. i 59 proc. odpowiedzi w obu pytaniach.
Zmiana pracy i rozmowa kwalifikacyjna. Na te pytania nie musisz odpowiadać
W momencie, kiedy zdecydujemy się na zmianę pracy i znajdziemy interesujący nas wakat, musimy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. W wyniku pandemii koronawirusa, znaczna część rozmów odbywa się online, co może stanowić pewne ułatwienie dla niektórych osób.
Nikomu nie trzeba przypominać, że do każdej rozmowy należy się przygotować oddzielnie, a pomysłowość i ciekawość rekrutrów potrafi naprawdę zaskoczyć. Warto przy tym pamiętać, że w trakcie rozmowy możemy odmówić odpowiedzi na niektóre pytania i nie powinno to mieć wpływu na całość rozmowy oraz na naszą ocenę. Poniżej w galerii zebraliśmy pytania, które mogą się pojawić w trakcie rozmowy o pracę, a nie musimy na nie odpowiadać.