7. Strategia
W sytuacji, gdy w życie wchodzą coraz to nowe rozporządzenia rządu, bardzo ważne jest, aby zadbać o komunikację z rodziną. Przygotowanie na przyszłość zwiększy wasze poczucie bezpieczeństwa.
„Omów z bliskimi dalszy plan działania.”
Iwona Firmanty
6. Spokój
Pewną sztuką jest ignorowanie tych informacji, których nie potrzebujemy, a które zwiększają jedynie nasze poczucie zagrożenia.
„Ogranicz ilość czytanych i oglądanych wiadomości. Skup się na dwóch wydaniach wiadomości dziennie. W zależności od preferencji oglądaj wiadomości na jednym kanale telewizji publicznej i jednym kanale telewizji komercyjnej. Zastanów się, czy widzisz różnicę.”
Iwona Firmanty
5. Krytyczne myślenie
Staraj się przepuścić przez własny filtr każdą zasłyszaną informację. Jeżeli coś wzbudzi twoje wątpliwości, postaraj się zweryfikować komunikat na własną rękę. Szukając dodatkowej wiedzy w internecie i opieraj się na faktach popartych badaniami naukowców, a nie na opiniach zasłyszanych wśród znajomych.
„Oddziel rzeczowe dane od informacji i działań politycznych, które mają na celu wywołanie dezorientacji. (Pamiętaj, że najłatwiej zarządza się stadem owiec.)”
Iwona Firmanty
4. Zrozumienie
Weź poprawkę na to, że politycy i obsługujący je pracownicy agencji PR są tylko ludźmi. Nawet oni mogą wysyłać czasem niezrozumiałe komunikaty.
„Okaż zrozumienie dla rządu, który prawdopodobnie sam nie wie, co będzie dalej i zdaje sobie sprawę z tego, że aktualnie miliony osób siedzą przed telewizorem, słuchają radia lub czytają wiadomości, chcąc wiedzieć, co się dzieje. Nawet przedstawiciele rządu często nie dysponują rzetelnymi danymi, chociażby dlatego, że zbierają je z różnych województw.”
Iwona Firmanty