Korzeń lubczyka
Napary z korzenia lubczyka wspomagają pracę wątroby, pomagają na dolegliwości trawienne m.in. na wzdęcia i bóle brzucha oraz działają moczopędnie. Można kupić je w postaci suszu lub znaleźć w składzie niektórych leków nasilających produkcje i wydalanie moczu, które wspomagają pracę nerek.
Ziele dziurawca
Napar z dziurawca jest polecany do picia przy bólach żołądka, kamicy żółciowej i stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Może występować w składach leków uspokajających, poprawiających nastrój i ułatwiających zasypianie, a także ziołowych preparatach poprawiających czynność układu trawiennego.
Ziele krwawnika
Z ziela krwawnika można przygotować napar, który pomaga na bóle miesiączkowe, gdyż ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie. Pomaga na nudności, wzdęcia i niestrawność, a także stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego. Dlatego ziele krwawnika może występować w płynach do picia przeznaczonych do leczenia stanów zapalnych żołądka i jelit, preparatach moczopędnych oraz wspomagających funkcjonowanie układu trawiennego.
Liść ruty
Ziele ruty można kupić tylko w postaci jednoskładnikowego suszu do samodzielnego przygotowania naparu w domowym zaciszu. Ma zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, uszkodzeń wątroby i przy zmniejszonym wytwarzaniu żółci.