20 lat Polski w Unii Europejskiej. Pamiętasz, jak wtedy wyglądaliśmy? Co to była za moda!

Anna Moyseowicz
Na moście granicznym pomiędzy Polską a Słowacją punktualnie o godz. 24, Polacy i Słowacy przecięli symbolicznie szlaban graniczny, tak uczczono przystąpienie do Unii Europejskiej.
Na moście granicznym pomiędzy Polską a Słowacją punktualnie o godz. 24, Polacy i Słowacy przecięli symbolicznie szlaban graniczny, tak uczczono przystąpienie do Unii Europejskiej. Grzegorz Momot/ fotobaza.pap.pl
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii kraju. 1 maja 2004 roku wielu Polaków wspomina jako dzień niezwykle podniosły i radosny. Świętowano podczas koncertów i festynów, ale też zgromadzeniami na granicach. Z okazji zbliżającej się rocznicy, przypominamy, jak się wówczas ubieraliśmy!

Spis treści

Czas wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wspominamy nawet po latach. Tym wydarzeniem żyli nie tylko politycy i media, ale i zwykli obywatele. Pojawiały się wątpliwości i pytania, jednak przeważała radość, choćby z zapowiedzi silniejszej pozycji Polski na arenie międzynarodowej czy też szerokiego wsparcia, również finansowego. Ale jak wyglądała wówczas codzienność?

Moda w 2004 roku. Tak wówczas wyglądali Polacy!

Częściowym odzwierciedleniem sytuacji finansowej oraz społecznej jest moda. Ubrania pokazują nie tylko indywidualny gust, ale także to, na jakiej jakości rzeczy można sobie pozwolić, odzwierciedlają nastroje społeczne czy też pokazują wpływy trendów z innych państw.

Modę z początku lat 2000. trudno porównywać do obecnej. Dojrzałe osoby, niemające powiązań ze światem mody, stawiały przede wszystkim na wygodę i wybierały to, co było dostępne w sklepach, na giełdach czy też bazarach. Kupowano ubrania praktyczne i – oczywiście – na kieszeń kupującego.

Bazar w Gubinie
W modzie codziennej stawiano przede wszystkim na komfort. Katarzyna Chadzyńska/ Gazeta Lubuska

Czytaj też: Agata Kornhauser-Duda w odważnej, jaskrawej sukience. Pierwsza dama uwielbia mocne kolory i nie boi się ich nosić

Popularnymi ubraniami wśród pań były dopasowane golfy i proste spodnie z wysokim stanem, często jeansowe czy też sztruksowe. W cieplejsze dni decydowano się na koszule lub proste T-shirty oraz trampki bądź sneakersy w amerykańskim stylu. Czasem sięgano po klapki na koturnie. W opcji eleganckiej nie mogło zabraknąć dużych poduszek w ramionach, pojawiały się też broszki i czółenka na niskim obcasie.

Młodsze kobiety chętnie podkreślały dekolty i biodra. Rzucającymi się w oczy akcentami w ich stylizacjach były m.in. białe kozaki oraz cekiny, które obecnie wracają do mody. Śmiałe dziewczyny na dyskotece odsłaniały brzuchy, wybierając krótkie bluzeczki. Nie brakowało też jaskrawych kolorów, jak wyrazistego pomarańczowego oraz „żarówkowego” żółtozielonego.

jarmark winobraniowy, Zielona Góra
W modzie pojawiły się jeansowe ramoneski, chętnie noszone również obecnie. Tomasz Gawałkiewicz/ Polska Press

Moda męska była nieco podobna do damskiej. Tu także królowały proste spodnie, nierzadko o wysokim stanie i podkreślające pośladki, luźne koszule i poduszki w ramionach. Panowie też sięgali po buty z długim noskiem, dziś raczej uważane za kiczowate, a do stylizacji codziennych po buty z szerokim, niemal prostokątnym podbiciem. Na ulicach mogliśmy zobaczyć również ortalionowe dresy oraz jeansowe i sztruksowe katany.

Małgorzata i Donald Tusk są razem 45 lat. Ich związek prawie się rozpadł

Małgorzata i Donald Tusk są razem 45 lat. Ich związek prawie się rozpadł

Ona jest z wykształcenia historyczką, autorką autobiografii, a prywatnie żoną, mamą i babcią. Dla niego rodzina również jest niezwykle ważna, choć Polacy znają go jako prężnego polityka. Małgorzata i ...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Polska w Unii Europejskiej. Wielkie rozszerzenie Wspólnoty

Polska przystąpiła do Wspólnoty 1 maja 2004 roku wraz z dziewięcioma innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami. Akcesja naszego kraju była poprzedzona długoletnimi przygotowaniami.

Od 2004 roku zarówno Polska, jak i Europa przeszły istotne przemiany, które doprowadziły nas do wykorzystania tego, co najlepsze ze wszystkich państw członkowskich. Dziś Polska stanowi mocny filar Europy, a polscy obywatele należą do osób najbardziej wspierających UE – powiedziała PAP Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Na moście granicznym pomiędzy Polską a Słowacją punktualnie o godz. 24, Polacy i Słowacy przecięli symbolicznie szlaban graniczny, tak uczczono przystąpienie do Unii Europejskiej.

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Pamiętasz, jak wtedy wygl...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ass
tak 20 lat temu, ubierali się Polacy, oprócz tych, co byli z PZPR, PSL, i PO.. ...za 5 lat, będziemy to rzewnie wspominać, siedząc na brukach i po krzakach w lasach, nadzy i głodni...
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet