Spis treści
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu to jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń w kraju. Od 60 lat co roku, z jednym wyjątkiem, przez kilka dni trwa niezwykłe święto muzyki, które przyciąga ludzi z całej Polski. Stało się ono już kultowym wydarzeniem, promującym polską twórczość muzyczną i stanowiącym platformę do odkrywania nowych talentów.
Zobacz dawne zdjęcia z festiwalu!
Festiwal w Opolu 2023. Wystąpią wielkie gwiazdy polskiej estrady. Program
Wydarzenie rozpocznie się w piątek (9 czerwca) koncertem „Wielka Gala - Od Opola do Opola”. Wystąpią podczas niego między innymi Roxie Węgiel, Pectus, Zakopower czy Viki Gabor. Potem na widzów czekać będą „Debiuty”, czyli koncert, podczas którego zaprezentują się młodzi wykonawcy.
W sobotę (10 czerwca) odbędą się dwa koncerty – „Premiery” oraz „Czas ołowiu”. Na obu pojawią się najpopularniejsi polscy wokaliści, w tym Piotr Kupicha, Halina Mlynkova, Sławek Uniatowski czy Kasia Moś.
Niedziela (11 czerwca) to także dwa koncerty i znane nazwiska, w tym Edyta Górnik, Maryla Rodowicz czy Izabela Trojanowska.
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu to także mniejsze imprezy
Corocznie festiwalowi towarzyszą mniejsze wydarzenia. W tym roku koncerty w amfiteatrze potrwają od piątku do niedzieli (9 – 11 czerwca), ale świętowanie rozpocznie się już w środę. Na rynku stanie fortepian plenerowy z betonu i stali, będzie można na nim zagrać, a także wysłuchać koncertu w wykonaniu Pawła Ostrowskiego.
W czwartek zostanie odsłonięty mural Zbigniewa Wodeckiego, a tego dnia wieczorem na Małym Rynku odbędzie się Jam Session.
Na piątek zaplanowano Wielki Test Wiedzy o O-Polskiej Piosence, a na rynku zagra popularny zespół IRA.
W sobotę ciąg dalszy muzycznych wrażeń. Około 12:30 w Alei zostaną odsłonięte trzy nowe gwiazdy, a w Muzeum Polskiej Piosenki w ramach Kawiarenki z Gwiazdami będzie można posłuchać wspomnień artystów, między innymi Justyny Steczkowskiej i Marka Piekarczyka. Wieczorem odbędzie się koncert Kasi Pumy Piaseckiej & Friends oraz młodych wokalistów. Z kolei w niedzielę wieczorem opolskie przeboje zaaranżują Piotr Jurkowski, Michał Gołąb oraz Tomasz Łukasiewicz.
Zaplanowano także premierę filmu, wycieczki po Opolu i strefę dobrej zabawy. Szczegóły znajdziecie na stronie miasta Opole!
Historia KFPP w Opolu
Festiwal zapoczątkowali dziennikarze Polskiego Radia i ówczesny burmistrz Opola, co było odpowiedzią na panujący na antenie konserwatyzm. Wydarzenie miało promować nowych wykonawców i różne style artystyczne. Jeszcze dzień przed pierwszą imprezę kończono budowę sceny w amfiteatrze. W pierwszym festiwalu wzięło udział ponad 100 wykonawców. Wówczas Jerzy Waldorff powiedział
Każde miasto ma jakiś swój tytuł, który zazwyczaj dodaje się do nazwy, żeby je scharakteryzować. Chciałbym, żeby Opole miało tytuł: Opole – stolica piosenki polskiej
Przez 60 lat festiwal nie odbył się jedynie raz, było to w 1982 roku z powodu stanu wojennego. Impreza trwa od dwóch do czterech dni, w zależności od formuły w danym roku.