Lata 60.
Ta dekada na polu bielizny upłynęła pod znakiem jednej gwiazdy - Brigitte Bardot. Aktorka, która stała się symbolem seksapilu, wylansowała nowy model stanika, który przyjął nazwę od jej nazwiska: bardotkę.
Czym charakteryzuje się bardotka? Jest to biustonosz typu push-up, z miseczkami opartymi o kształt połowy koła, często bez ramiączek. Towarzyszą mu koronki, kokardki i inne zdobienia, mające podkreślić kobiecość. W latach 60. był to obiekt pożądania każdej kobiety - oraz wielu mężczyzn. Do dziś jest to jeden z najsłynniejszych biustonoszy w historii.
Bardotki w Polsce
Moda na francuskie biustonosze przywędrowała także do Polski. Na zdjęciu sklep "Bardotka" Warszawskiej Spółdzielni Spożywców "Społem" przy Krakowskim Przedmieściu nr 6 w Warszawie.
koniec lat 60.
Im bliżej lat 70., tym bliżej minimalizmu. Biustonosze zyskują proste formy, bez zbędnych dekoracji. Bielizna stała się znowu miękka, tak, aby nie krępować ruchów.
Lata 70.
Lata 70. to czas rewolucji seksualnej. Wiele kobiet zrezygnowało zupełnie z noszenia biustonoszy, co było zgodnie z wizerunkiem tzw. cool girl. Stawiano na swobodę, romantyczna bielizna odeszła do lamusa. Biustonosze - o ile noszone - przybrały proste, miękkie formy, często były przezroczyste. Króluje minimalizm.
Brak stanika w latach 70. stał się także symbolem - wyzwolenia spod męskiej dominacji. W USA pojawiły się ruchy „płonących staników”. Jedno ze zbiorowych spaleń biustonoszy miało miejsce w 1970 r. w Berkeley.