Biżuteria w PRL-u zwracała na siebie uwagę! Noszono duże kamienie, bursztyny, a nawet ozdoby z drewna. Przypominamy, jak wyglądały

Anna Moyseowicz
Obecnie w modzie jest przede wszystkim delikatna biżuteria, niegdyś ozdoby były wyraziste.Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna Hanna Dunowska, 1987 rok.
Obecnie w modzie jest przede wszystkim delikatna biżuteria, niegdyś ozdoby były wyraziste.Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna Hanna Dunowska, 1987 rok. Maciej Belina Brzozowski/fotobaza.pap.pl
Biżuteria w PRL-u miała w sobie „to coś”! Urozmaicała strój i dodawała koloru do szarej codzienności. Wyróżniała się nie tylko barwami, ale i formami oraz materiałami, z których była wykonywana i wielkością. Choć srebro i złoto nie były tak popularne, jak obecnie, je także niekiedy wykorzystywano. Spójrz na zdjęcia dawnych ozdób!

Spis treści

Jaka biżuteria była modna w PRL-u? Te perełki wzbudzały zachwyt!

Choć moda się zmieniała, można wyróżnić główne trendy, kojarzące się z biżuterią czasów PRL. Wśród nich znajdziemy:

  • klipsy,
  • duże broszki,
  • masywne naszyjniki,
  • pierścionki z dużymi kamieniami,
  • biżuterię z bursztynem,
  • sztuczną biżuterię,
  • biżuterię drewnianą,
  • plastikowe klamry od pasków.

Czytaj też: Modna biżuteria na jesień 2024. Kolczyki „krople”, delikatne łańcuszki i duże pierścionki. Zobacz, co się będzie nosić

Kobiety dobierały biżuterię nie tylko do stroju, ale i do sytuacji. Niektóre panie mogły pozwolić sobie na srebro i złoto, ale nie brakowało plastikowych kolczyków, imitacji brylantów, iryzującego szkła, tasiemek w połączeniu z drewnem czy też naszyjników wykonanych z ozdobnych guzików. Zestawiano je zarówno z letnimi sukienkami, jesiennymi sweterkami czy też sukniami na specjalne okazje.

Biżuteria wytwarzana i kupowana w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Zobacz, czym były jabloneks i warmet

Biżuteria w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej znacząco ewoluowała, podlegając bieżącym trendom. A te z początku wyznaczały konkretne osoby.

To, co działo się we wzornictwie polskim lat 40., 50., legło na podstawie działań artystów indywidualnych. Potem przerodziło się to we większe zjawiska artystyczne, czyli po prostu we większe serie biżuterii artystycznej, produkowanej w rzemiośle. Natomiast nie można nigdy ściśle rozdzielić biżuterii indywidualnej od biżuterii tworzonej w sposób bardziej masowy. Rozdzielanie tych zjawisk byłoby po prostu nienaturalne – mówi dr hab. Michał Myśliński z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk dla kanału Polska Sztuka Złotnicza, w filmie „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz” na serwisie You Tube.

Zobacz: Perfumy damskie w PRL-u. Sprawdź, czy pamiętasz kultowe marki z dawnych lat

Chętnie kupowano między innymi jabloneks, czyli biżuterię produkowaną w Czechach.

Na co dzień noszono naszyjniki z paciorków o najróżniejszych kształtach i kolorach. Szczególnym wzięciem cieszyła się wersja z imitacjami brylantów oraz wykonana ze szkła iryzującego – przeznaczona na uroczyste okazje. Plastikowe naszyjniki początkowo były tańszą namiastką wyrobów szklanych. Z czasem w pełni wykorzystano szerokie możliwości kształtowania i barwienia, dzięki czemu powstały oryginalne ozdoby, a biżuteria z tworzyw sztucznych przestała być tylko tania – pisze Anna Pilarska na portalu LM.

Z kolei w latach 60. i 70. szczególnie popularna była drewniana biżuteria, którą można było kupić w „Cepelii”. Złe warunki finansowe pobudzały wyobraźnię i kreatywność Polaków. W pracy z drewnem wykorzystywano masę papierową, tasiemki czy pozostałości biżuterii przedwojennej.

Czytaj: Panie w chustach i sukniach, panowie w garniturach. Tak wyglądało Boże Ciało w czasach PRL-u. Zobacz zdjęcia z procesji sprzed lat

Biżuterię w czasach PRL-u wytwarzały między innymi:

  • Imago Artis, spółdzielnia, która powstała w 1947 roku. Cechami biżuterii tam powstającej są filigran i wykorzystywanie korali.
  • ORNO Warszawa, jedna z najpopularniejszych wytwórni PRL-u, powstała w 1949 roku. Jest to najbardziej luksusowa wytwórnia tamtych czasów, produkująca biżuterię o wyjątkowych wzorach.
  • Warmet, państwowa wytwórnia, która powstała w 1965 roku. Produkował zarówno srebrne, jak i złote wyroby. Jedne z bardziej znanych to zawieszki ze znakami zodiaku, złote i srebrne pierścionki.
  • Metaloplastyka to spółdzielnia istniejąca niecałe 40 lat. Specjalizowała się w delikatnych pierścionkach.
  • Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Artystycznego Juwelia Poznań działała od lat 60., biżuteria w niej wytwarzana charakteryzowała się prostą formą.
Obecnie w modzie jest przede wszystkim delikatna biżuteria, niegdyś ozdoby były wyraziste.Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna Hanna Dunowska, 1987 rok.

Biżuteria w PRL-u zwracała na siebie uwagę! Noszono duże kam...

Akcesoria w dobrych cenach

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
alex26
Na zdjęciu Marzena Trybała - jedna z najbardziej seksownych aktorek z okresu PRL
K
Kaj
Bzdury ! W całej szerokości tematu bzdury ! Ozdoby noszą, przeważnie, dziewczyny-kobiety. One są ozdoba mężczyzny ! Noszą ozdóbki w zależności od : pogody, nastroju, rodzaju ubioru i wielu innych czynników ! Moja żona ma biżuterię złotą, srebrną, z blaszek i wszystkie robią fantastyczne wrażenie. Pozdrawiam autora tego ....felietonu ?
g
gosc
11 listopada, 16:41, Wania Czapajew:

Tanie wino w PRL- było tandetne , i tanie wino dzisiaj jest tandetne , więc taniocha i wtedy i dziś jest i była tandetna ...

Dzisiaj możesz wybrać wino, za komuny tylko nieliczni mieli ten przywilej.

W
Wania Czapajew
Tanie wino w PRL- było tandetne , i tanie wino dzisiaj jest tandetne , więc taniocha i wtedy i dziś jest i była tandetna ...
E
Ehh
Można bylo sprzedac PGR z ludźmi fabryke Ursusa i kupic sobie w Anwerpi krwawe diamenty ale inne czasy inne priorytety .
D
Denton
Nie zgadzam się z tezą autora. Owszem, może była i tandeta, ale czy teraz jest inaczej? Zmieniła się tylko moda tak jak i ze wszystkim: fryzury, ubrania, sposób makijażu, palenie wyszło z mody etc..tak po prostu jest. Z tego co pisze wynika przynajmniej, że spora część tych ozdóbek była produkowana u nas...a teraz to jest odwrotnie...wszystko prawie to ChRL.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet