Zalety zakupu własnej nieruchomości
Kupując własną nieruchomość:
- wpływasz na stabilną sytuację mieszkaniową swoją i swojej rodziny — umowa najmu zawsze może zostać wypowiedziana, a konieczność szukania nowego miejsca do życia jest obciążająca psychicznie. Mając własny dom, nie masz obaw o to, że zostaniesz postawiony w takiej sytuacji;
- inwestujesz — kupując za gotówkę lub na kredyt, inwestujesz środki w bezpieczny sposób. Budujesz tym samym swój kapitał na przyszłość;
- oszczędzasz — koszty najmu są obecnie nie tylko na podobnym poziomie, co spłata kredytu, ale często przewyższają nawet wysokość rat;
- zwiększasz poczucie swobody — we własnym mieszkaniu możesz robić to, co chcesz (oczywiście w granicach prawa). Możesz mieć domowe zwierzęta, przeprowadzać remonty czy dokonywać zmiany w przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń. Wynajem często te możliwości ogranicza;
- uniezależniasz się od zmian zachodzących na rynku — ceny najmu wzrosły o około 30% w porównaniu do ubiegłego roku. W kolejnych latach może być podobnie, jednak Ty nie musisz być jedną z osób, która będzie uzależniona od nadchodzących podwyżek.
Kupno własnej nieruchomości ma wiele zalet. Wpływa zarówno na sytuację finansową, jak i aspekt psychiczny — daje spokój, poczucie wolności, a także bezpieczeństwa.
Na stronie https://finanse.rankomat.pl/ znajdziesz ranking kredytów mieszkaniowych. Dzięki niemu możesz sprawdzić wysokość miesięcznej raty za konkretne zobowiązanie zaciągnięte na zakup nieruchomości. W ten sposób porównasz, czy inwestycja jest dla Ciebie bardziej opłacalna niż najem, czy wręcz przeciwnie.
Wady zakupu swojego mieszkania
Kupno własnego mieszkania wiąże się przede wszystkim z koniecznością zainwestowania dużej ilości środków — z oszczędności czy pochodzących z kredytu, a najczęściej z obu źródeł. Wymaga również wypełnienia szeregu formalności i znalezienia idealnej opcji dla siebie: w dobrej lokalizacji, o potrzebnym metrażu i w interesującym Cię standardzie.
Jak sfinansować zakup własnej nieruchomości w 2023 roku? 3 sposoby
Zakup własnej nieruchomości ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. W związku z tym wiele osób uważa inwestycję za opłacalną i się na nią decyduje. Każdy z inwestorów staje przed dylematem: w jaki sposób sfinansować zakup mieszkania w 2023 roku? Jaka opcja będzie najlepsza — zapewni dostęp do własnego M, a jednocześnie nie będzie nadmiernie obciążająca?
1. Gotówka
Kupno nieruchomości za gotówkę jest bardzo wygodne. Pozwala uniknąć dodatkowych zobowiązań i formalności. Problem jest jednak taki, że mało kto może sobie pozwolić w 2023 roku na to, by dokonać takiej transakcji. Wynika to przede wszystkim z cen mieszkań. Nawet za kawalerkę w dużej części Polski trzeba zapłacić już kilkaset tysięcy złotych, a mowa o mieszkaniu o powierzchni 20-30 m2. Za nieruchomość mającą około 50 m2, czyli składającą się z reguły z kuchni, salonu, łazienki i 2 sypialni, trzeba zapłacić już około pół miliona złotych i więcej.
W związku z cenami mieszkań spora ilość gotówki jest obecnie dla większości osób dodatkowym wkładem w mieszkanie — do kredytu hipotecznego lub gotówkowego.
2. Kredyt hipoteczny
Polacy zdecydowanie częściej niż na zakup nieruchomości za gotówkę decydują się na kredyty hipoteczne. Zobowiązania można zaciągnąć nawet na 35 lat. Ich kwota może wynosić do kilku milionów złotych. Pozyskane z kredytu środki można przeznaczyć na kupno nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego, zakup działki, kupno i wykończenie lokalu czy sam remont mieszkania. Długi okres kredytowania sprawia, że nawet przy zobowiązaniach na dużą kwotę miesięczna rata nie jest zbyt wysoka — oczywiście przy dopasowaniu warunków oferty do konkretnych potrzeb oraz możliwości finansowych.
Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową, a także wkład własny — chyba że skorzystasz z rządowego programu, który go zastępuje. Obecnie kredytobiorcy mogą skorzystać także z dopłat rządowych oferowanych w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%, dzięki którym przez 10 pierwszych lat obowiązywania umowy z bankiem rząd dopłaca do każdej raty, obniżając jej wysokość.
3. Kredyt gotówkowy
Jednym ze zobowiązań, na które decydują się inwestorzy, chcący kupić swoją nieruchomość, jest kredyt gotówkowy. Pozwala on uzyskać kwotę nawet ponad 250 tysięcy złotych na okres do 10 lat. Z reguły zobowiązanie jest zaciągane na pokrycie części kosztów związanych z zakupem nieruchomości — np. jako dodatek do oszczędności. Raty zobowiązania są wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego ze względu na inne oprocentowanie i krótszy okres obowiązywania umowy z bankiem. Nieruchomość w przypadku zaciągnięcia kredytu gotówkowego nie jest jednak obciążona hipoteką.
Możesz sfinansować zakup nieruchomości z kilku różnych źródeł — oszczędności lub kredytów hipotecznego bądź gotówkowego. Wybór konkretnej opcji należy dopasować do własnych potrzeb i możliwości.
Inwestycja we własną nieruchomość to poważny krok, który może budzić sporo strachu. Decyzja przynosi jednak wiele korzyści i w dłuższej perspektywie po prostu się opłaca.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!