„Byłam niezła laska!” Wielkie oczy, idealna figura i blond włosy – tak właśnie wyglądała w młodości Alina Janowska. Mamy zdjęcia sprzed lat

Anna Moyseowicz
Alina Janowska była bardzo lubianą i cenioną aktorką.
Alina Janowska była bardzo lubianą i cenioną aktorką. Kurnikowski/AKPA
Alina Janowska zapisała się w historii kina. Była jedną z najbardziej utalentowanych i znanych polskich aktorek teatralnych oraz telewizyjnych. Zwracała na siebie uwagę talentem, a w młodości także nieprzeciętną urodą. Filigranowa sylwetka, słowiańskie piękno i pozytywne nastawienie przyciągały mężczyzn. Nie straciła uśmiechu nawet po przeżyciach związanych z II wojną światową czy też problemach w miłości.

Spis treści

Alina Janowska była aktorką teatralną, ale też filmową. Zadebiutowała w „Zakazanych piosenkach”. Grała w takich produkcjach, jak „Lalka”, „Och, Karol”, „Femina”, „Wszyscy Święci”, w pamięci wielu widzów zapisała się jako Eleonora Gabriel ze „Złotopolskich”.

Dzieciństwo i młodość Aliny Janowskiej. Przeszła przez wojenne piekło

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie, ale dzieciństwo spędziła w kilku miejscach, w tym w Żyrowicach, na terenie dzisiejszej Białorusi. Jej ojciec był dyrektorem szkół, a mama w młodości śpiewaczką operetkową (na prowincji nie miała okazji do uprawiania swojego zawodu). Po wybuchu wojny ojca dziewczynki aresztowano, a matka z Aliną i synem wyjechali do Wilna. Gdy miasto zajęli Niemcy, rodzina trafiła do obozu jenieckiego pod Olsztynkiem. Po kilku miesiącach spotkali się w Warszawie z uwolnionym ojcem.

Młoda Alina w Warszawie początkowo została przydzielona do pracy jako robotnica w ogrodach pałacu w Wilanowie. Jakiś czas później rozpoczęła naukę tańca w szkole artystycznej. W międzyczasie zamieszkała z ciotką, która wciągnęła ją do konspiracji. W mieszkaniu ukrywano Żydów, był to też punkt przerzutowy broni i tajnych gazetek. W 1942 roku Janowską aresztowano na siedem miesięcy w więzieniu dla kobiet. W listopadzie, dzięki pomocy znajomej Ilse Gliniickiej, zwolniono ją. Po powstaniu dołączyła do reszty rodziny w Tworkach.

Początki kariery Aliny Janowskiej. Nie tylko aktorstwo, ale też taniec

Nawet w czasie okupacji Janowska uczyła się baletu oraz tańca. Po wojnie tańczyła w Teatrze Dom Żołnierza w Łodzi. Występowała też w kabarecie Gong oraz w Teatrze Syrena, gdzie zauważył ją reżyser Leonard Buczkowski. Dzięki temu zagrała w „Zakazanych piosenkach”. Ukończyła Szkołę Tańca Artystycznego, a kolejno zdała eksternistyczny egzamin aktorski.

W 1947 roku wróciła do Warszawy, gdzie grała w Teatrze Nowym. Teatrze Wojska Polskiego, Teatrze Syrena, w międzyczasie w Teatrze Buffo, a następnie w Teatrze Komedia.

Była też wykładowcą w Szkole Muzycznej im. Chopina w Warszawie. Wydała też album o tytule Alina Janowska.

W latach 60. zyskała popularność dzięki serialowi „Wojna domowa”.

Alina Janowska w młodości. Miała powodzenie u mężczyzn!

Alina Janowska cieszyła się sporym powodzeniem u mężczyzn, choć nie szło to w parze ze szczęściem w miłości.

Dopiero teraz dowiaduję się od ludzi, jakie miałam powodzenie. Zobaczyłam niedawno swoje stare zdjęcie na okładce jakiegoś pisma. I dotarło do mnie, że rzeczywiście byłam niezła laska! – mówiła niegdyś w Gali. - Ale wtedy tego nie czułam. Nigdy nie dopuszczałam do sytuacji, które mogłyby mi skomplikować życie.

Alina Janowska (z prawej) i Krystyna Szerr podczas przedstawienia.
Alina Janowska (z prawej) i Krystyna Szerr podczas przedstawienia.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Aktorka Alina Janowska przy stoliku w kawiarni, 1968 rok
Aktorka Alina Janowska przy stoliku w kawiarni, 1968 rok
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet